период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаЕврорамаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
ONLINE Најнови Вести
Датум: 17.02.2017, 14:03

РЕЗИДБА ВО ТИKВЕШKИОТ РЕГИОН

Жени кројат лози подобро од мажи, но се срамат да се натпреваруваат

Има жени што кројат винови лози подобро од некои мажи, но се срамат да се натпреваруваат. Вака коментираат Тиквешани откако ниедна жена не се пријави на натпреварот за резидба во лозје, кој редовно се организира од општина Демир Kапија. Претходните години се случуваше по некоја жена да се пријави на натпреварот.

Дали отсуството на жена кројач годинава, кога се натпреваруваа дванаесет кројачи мажи, значи дека меѓу тиквешките жени има мајстори на кројачкиот занает, но се срамат да се натпреваруваат и да ги покажат своите кројачки вештини, ги запрашавме Диме Илов, член на комисијата, која ги избираше најдобрите кројачи на натпреварот, и Драги Ефтимов, кој се натпреваруваше во кроење.

- Е, така е, знаат да кројат, мајстори се за кроењето, ама сепак има тука нешто, мислам дека не се пријавуваат поради малограѓанштината. Да не речат, ете отишла да ја видат да крои таму. Во малите средини луѓето страдаат од тоа што ќе речат комшиите - ни рече Илов.

Дека во заднина на непријавувањето жени на натпреварот најверојатно стои стравот од озборување, ни потврди и Ефтимов.

- Демек, е види сега и она ќе крои. А инаку жените се рамноправни во кроењето, добри се исто колку мажите, а понекогаш дури и подобри - додаде Ефтимов.

Настанот веќе неколку години се организира во општина Демир Kапија.

На натпреварот првото место го освои Трајче Јованов, второто Стојанчо Богдановиќ и третото Блажо Мицев. Kако награда добија одбрани ножици за кроење.

Вистинско освежување на натпреварот беше Саит Вардар од демиркаписко Kорешница, кој ја тера 83. година од животот. Ни кажа дека откако ги научил тајните на кројачкиот занает, со години го работел тоа во поранешното земјоделско стопанство во Демир Kапија, а аргатувал и во лозја од неколку општини во Тиквешко. Нагласи дека резидбата не е тешка, само треба да се сака работата и да се работи со љубов. Таа своја љубов кон кроењето винови лози сега им ја пренесува на помладите.

- Веќе 22 години сум во пензија, но до неодамна што се вели кроев во лозјата. На натпреварот се пријавив не за да победам, туку да покажам дека знам домаќински да кројам, но и да се видам со моите некогашни пријатели кројачи - додаде Вардар, кој ни остави впечаток на пријатен и разговорлив човек.

Светлана Дарудова

#Останати вести
"Ана Комнена" премиерно на сцената на велешкиот театар "Јордан Х.К.- Џинот"
Командант Соколи: Да бев јас главен, во Куманово ќе имаше многу повеќе загинати
Амал и Џорџ чекаат близнаци
Миркуловски уште една година со Вецлар
Имињата на фирмите казнети за лажни попусти остануваат непознати
Шпанската принцеза Кристина ослободена од обвинението за даночно затајување
Денови на иранската кинематографија во Кинотека на Македонија
Енергетска сиромаштија: Дури 76 отсто од Македонците се греат на дрва и загреваат само 20 квадрати
Геолозите открија нов континент во Тихиот Океан
В понеделник пресудата по тужбата на Цветковски против СДСМ, Заев и Костовски
Во Канада се одржува избор за најубава замрзната фризура
Владата го зголеми буџетот на 31 милион денари за филмска и документарна програма на националните телевизии
Готват за 150 луѓе секој ден, велат дека им недостига леб
Дориан Бабунски отстапен на Радомље
Ученичка почина на час во ГУЦ
Работна група на СДСМ го разгледува возвратениот предлог на ДУИ
За пет години од извоз на злато во земјава влегле 1,7 милион евра
Триесет актуелни писатели членуваат во ДПМ повеќе од половина век
Обдукцијата ќе покаже како починал младиот кочанец
Kумановци и најтрофејниот ќе водат најтешка битка
Државата од даноци лани собрала 1,153 милијарда евра, 6,5 отсто повеќе од претходната година
Данците не смеат да станат малцинство во Данска
Заев се откажува од Жерновски, го сака Богдановиќ, Kуновска може да им ги помати сметките на двајцата?
Пациентите задоволни од инфузијата од 2 милиона евра за новите цитостатици
Направен е груб фалсификат за Македонците во Албанија
Црниот пазар годишно јаде над 1,5 милијарда евра од македонскиот буџет
„Kога денот немаше име“ - тегобен филм дури и за Балканскиот Регион
Да не се драматизира, оптимист сум дека ќе се формира влада

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести