период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
ONLINE Најнови Вести
Датум: 19.05.2017, 10:50

ОБЈАВЕН KОНKУРСОТ ЗА УПИС ВО СРЕДНОТО ОБРАЗОВАНИЕ

Јунска трка за 35.000 места

Првиот рок за поднесување документи за упис во средните училишта во Македонија е 28 и 29 јуни, објави Министерството за образование. Во конкурсот за запишување ученици во јавните средни училишта за учебната 2017/2018 година се обезбедени 35.909 места, и тоа 25.127 на македонски наставен јазик, 9.830 на албански наставен јазик, 918 на турски наставен јазик и 34 на српски наставен јазик, во кои се вклучени и паралелките во реформирано двегодишно и тригодишно стручно образование.

Од ова министерство наведуваат дека и оваа учебна година во средното образование ќе се воведат адаптирани наставни програми од Kембриџ-програмата по предметите математика, биологија, физика и хемија.

- Во гимназиското образование во природно-математичко подрачје акцентот ќе биде ставен на зајакнато изучување математика. Постојат две комбинации на паралелки, А и Б. Едните ќе изучуваат повеќе од предметите за природни науки, другите за општествените. При пријавувањето за гимназиско образование потребно е учениците уште при самиот упис да се определат во согласност со своите афинитети за соодветното подрачје за комбинација А или Б, што ќе ја изучуваат во текот на своето образование. Од оваа учебна година наставата по новите реформирани наставни планови и програми во двегодишното и тригодишното стручно образование ќе се реализира во сите средни стручни училишта во сите струки и образовни профили. Министерството за образование и наука врз основа на податоците со кои располага утврди дека бројот на паралелките за гимназиското образование, економско-правна струка и медицинска струка, ќе се движат во рамките на бројот на паралелките како и минатата година - велат од Kабинетот на министерот за образование, Пишар Љутвиу.

Бројот на поени за запишување во средно училиште останал ист за сите како лани: за гимназиско образование 60 поени, за здравствена струка 70 поени, за економско, правна и трговска струка 60 поени, за сообраќајна струка од 55 до 60 поени и за образовниот профил техничар за очна оптика од струката лични услуги 60 поени, за електротехничка струка од 55 до 50 поени, а за останатите образовни профили 45 поени. За образовните профили во двегодишно и тригодишно траење бројот на поени за запишување изнесува 30 поени за сите профили.

#Останати вести
Александар јавал кон Перион поздравуван од македонскиот гарнизон на Хераклеја
Потпишан Договорот за изградба на клиничкиот центар во Скопје
На хартија мед и млеко, во пракса економската програма зависи од многу фактори
Проект со најголемо значење за македонското здравство
Тинејџер без возачка со автомобил покосил жена на тротоар
Се обидел да ја спаси колешката, па го проболе со нож во стомакот
СДСМ и Беса не сакаат да слушнат за амнестија, другите молчат
Трамп е убеден дека специјалниот советник нема да најде ништо во истрагата за врските со Русија
Фиорентина прва тргна по Несторвски со 10 милиони евра
Нападнатите новинари на А1он повикани во ОЈО да дадат исказ
Награда за музеј на годината за Спомен-куќата на Татарчеви
СЈО поднесе жалба на одлуката за Сеад Кочан
Сериски крадец осуден на две и пол години затвор
Миленковски: Битола заслужи по 16 години да се радува на трофеј
Иванов од утре во Јордан
Моника Белучи страсно љуби на сцена
Ахмети бара осум, Заев дава пет министерства
Новиот македонски филм за тројца бездомници премиерно во театарот „Џинот“
Графичкото мајсторство на светски познатиот скулптор Иван Мештровиќ за „Европската ноќ на музеите“
Кривична пријава за учесник во инцидентите во Собранието кој насилно ја отворал вратата
Ќе го убијам ако Методи зел пари од кралот за да стане Србин
Почнуваат преговорите за нова влада, денеска средба Заев – Ахмети
Прекинат филм на Канскиот фестивал
Го бодел со нож зетот во болница
Kарпош соколи се враќа во „Јане Сандански“ да направи брејк
Најавени нови искачувања на младиот неготински планинар
Рама и Баша се договорија - избори на 25 јуни?
Крис Корнел се самоубил
Откриена мистеријата за насукано морско суштество во Индонезија
Кучињата може да "зборуваат" со луѓето
Доколку Заев мрдне од гаранциите, ВМРО-ДПМНЕ ќе реагира жестоко

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести