период од-до
  -  
ЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
ONLINE Најнови Вести
Датум: 10.01.2017, 19:07

Од петок мало затоплување и обилни врнежи од снег

По поларните температури, кои веќе една недела ја зафатија нашата земја и речиси да нема град со температура во плус, од петок ќе настапи позначителен пораст на температурата и ќе дува умерен ветер од јужен правец, а максималните температури секаде ќе бидат позитивни. Но снегот не се предава - нови врнежи ќе има уште в петок попладне, прогнозираат од Управата за хидрометеоролошки работи.

Неофицијално, од студот веќе има три жртви во земјата, повозрасен маж (68), бездомник, кој беше пронајден починат во Аеродром, втората жртва е 60-годишен струмичанец, кој завчера бил пронајден починат на прагот од својот дом, а вчера студот бил фатален и за 80-годишна жена од пехчевското село Црник. Таа прексионоќа паднала во ходникот од својата куќа, но не го дочекала утрото.

Од УХМР прогнозираат дека денеска во јужните делови од земјата ќе се задржи претежно облачно време со локален слаб снег, а во северните ќе има намалување на облачноста. До утре утринските температури на повеќе места ќе бидат под минус 15 Целзиусови степени, а на места ќе се спуштат и до минус 20 степени. Дневните температури ќе бидат во благ пораст.

- Нов влажен бран ќе има од петок кон крајот на денот, кога на повисоките места и на планините ќе има врнежи од снег, а на пониските места врнежи од дожд и снег. Пообилни врнежи ќе има в сабота, кога во западните делови ќе се формира нова снежна покривка. Во источните делови на пониските места врнежите ќе бидат претежно од дожд - прогнозира Ленче Ризова, дежурен  синоптичар од УХМР. 

#Останати вести
Замбези ајкула нападна нуркач
Украдени 100.000 денари од казино во Битола
Ѓорческа против Викери во првото квалификациско коло на АО
Со постери со бурки против олеснување на натурализацијата во Швајцарија
„Рушевини“ е моја лична приказна
Има 98 години и е најстарата инструкторка за јога
Австралиски Македонец најден починат во охридско село
Роналдо: Зад мене е најсреќната година во кариерата
Kога кај нас би било минус 7 како во Скопје, би шетале по кратки ракави
ЗАТВОРЕН ПРЕМИНОТ БОГОРОДИЦА: Седумдесет камиони неколку часа се заглавени на границата
Заврши обновата на црквата „Св. Пророк Илија“ во Дојран
Шпанија фаворит, Македонија ќе бие битка за втората фаза
Кремљ: Немаме компромитирачки информации за Трамп
Kлиентите исполегнале на подот, а разбојникот самиот зел 70.000 денари од касата
ФБИ: Русите не ја хакирале кампањата на Трамп
Во Сиднеј температурата е 40 степени Целзиусови, плажите се полни
Никола Попоски во име на владата: Средбите во Тирана и Приштина се мешање во внатрешните работи
Ќе преговараме прво со ВМРО-ДПМНЕ, но има и опција за нови избори
Најлудиот 3Д-музеј во светот е на Филипините
На Василичарскиот концерт две песни никогаш не биле изведени
Груевски со поддршка од коалициските партнери
„Ноќ со ѕвездите“ и за Стара нова година
Изборниот законик, Законот за градење и Законот за спорт со пет измени во 2016
Македонската репрезентација пристигна во Франција
Вардар ги започна подготовките без деветмина репрезентативци кои ќе настапат на СП
„Македонија во странскиот печат“ - ново издание на Државниот архив на РМ
Потпишан договор за модернизација: Четири нови електрични локомотиви ќе сообраќаат на македонските пруги
Над една четвртина помалку туристи лани го посетиле Истанбул
Домашните миленици се добредојдени на Детската клиника

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести