период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
ONLINE Најнови Вести
Датум: 19.05.2017, 11:01

успеШно завршени преговори

Рама и Баша се договорија - избори на 25 јуни?

Неколку часа по постигнувањето договор за излез од неколкумесечната криза, албанскиот премиер Еди Рама и лидерот на опозицијата Љуљзим Баша вчера повторно се сретнаа и повеќе од пет часа разговараа за деталите од постигнатиот договор. Тие од средбата излегоа без да соопштат нешто за медиумите и владејачката Социјалистичка и опозициската Демократска партија закажаа средби со парламентарните групи.

Неколку неименувани извори за албанската телевизија „Топ-ченел“ потврдиле дека 25 јуни е денот кога ќе се одржат парламентарните избори, што е исполнување на едно од главните барања на Рама да нема одложување подоцна од јуни. Истовремено, весникот „Шќиптарја“, повикувајќи се на свои извори, пренесе дека не е договорен датум за изборите. Датумот излезе најголемиот проблем што требаше да се надмине.

Албанските политички партии постигнаа компромис по интензивното посредување од страна на американскиот заменик-помошник државен секретар Хојт Брајан Ји. Тој во понеделникот им даде предлог од европските пратеници како база за преговорите. Двајцата лидери најавија дека деталите од спогодбата ќе бидат дефинирани за 24 часа.

- Имаме договор базиран на пакетот „Мекалистер плус“, кој е предложен од САД. Деталите ќе бидат изнесени во следните 24 часа - изјави Баша доцна во средата.

Рама изјави дека 100 отсто се согласува со она што го кажал лидерот на опозицијата. Никој од нив не кажа детали за датумот на кој ќе се одржат изборите, а она што го привлече вниманието беше тоа што двајцата политичари пред да се разделат се ракуваа, што е реткост кај албанските политичари.

Изготвувачот на пакетот, Дејвид Мекалистер, го поздрави постигнатиот договор.

- Со голема радост овој голем напор на ЕУ и САД за ставање крај на политичката криза во Албанија резултира со успех. Главната порака е дека стабилно решение може да има кога владата и опозицијата бараат директен дијалог - напиша тој на својот профил на „Фејсбук“.

По Мекалистер, европратеникот Kнут Флекенштајн, кој беше многу активен во преговорите, исто така им честита на албанските политичари за постигнатиот договор.

- Среќен сум што можев да придонесам заедно со американскиот пријател Мекалистер - напиша Флекенштајн на „Твитер“.

#Останати вести
Александар јавал кон Перион поздравуван од македонскиот гарнизон на Хераклеја
Потпишан Договорот за изградба на клиничкиот центар во Скопје
На хартија мед и млеко, во пракса економската програма зависи од многу фактори
Проект со најголемо значење за македонското здравство
Тинејџер без возачка со автомобил покосил жена на тротоар
Се обидел да ја спаси колешката, па го проболе со нож во стомакот
СДСМ и Беса не сакаат да слушнат за амнестија, другите молчат
Трамп е убеден дека специјалниот советник нема да најде ништо во истрагата за врските со Русија
Фиорентина прва тргна по Несторвски со 10 милиони евра
Нападнатите новинари на А1он повикани во ОЈО да дадат исказ
Награда за музеј на годината за Спомен-куќата на Татарчеви
СЈО поднесе жалба на одлуката за Сеад Кочан
Сериски крадец осуден на две и пол години затвор
Миленковски: Битола заслужи по 16 години да се радува на трофеј
Иванов од утре во Јордан
Моника Белучи страсно љуби на сцена
Ахмети бара осум, Заев дава пет министерства
Новиот македонски филм за тројца бездомници премиерно во театарот „Џинот“
Графичкото мајсторство на светски познатиот скулптор Иван Мештровиќ за „Европската ноќ на музеите“
Кривична пријава за учесник во инцидентите во Собранието кој насилно ја отворал вратата
Ќе го убијам ако Методи зел пари од кралот за да стане Србин
Почнуваат преговорите за нова влада, денеска средба Заев – Ахмети
Прекинат филм на Канскиот фестивал
Го бодел со нож зетот во болница
Kарпош соколи се враќа во „Јане Сандански“ да направи брејк
Најавени нови искачувања на младиот неготински планинар
Јунска трка за 35.000 места
Крис Корнел се самоубил
Откриена мистеријата за насукано морско суштество во Индонезија
Кучињата може да "зборуваат" со луѓето
Доколку Заев мрдне од гаранциите, ВМРО-ДПМНЕ ќе реагира жестоко

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести