период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
ONLINE Најнови Вести
Датум: 11.06.2017, 12:27


ДИМИТРИЕВСКИ : Пандев во Македонија е исто што и Рамос во Шпанија

„Марка“ со специјално интервју со голманот на националниот тим, кој што вели дека Пандев во Македонија е исто што и Рамос во Шпанија

Престижниот шпански медиум „Марка“, направи специјално интервју со чуварот на мрежата на Македонија Столе Димитриевски, кој што долго време е во Шпанија.
Димитриевски го запрашаа што правеше на дуелот во 2009 година кога Македонија беше блиску да ја изненади Шпанија.
„Морав да го гледам мечот од дома, бидејќи немав билети за тој натпревар. Тоа беше интересен натпревар во кој имавме водство од 0:2 и тој меч нема никогаш да го заборавам“, вели Димитриевски кој осум години подоцна ќе се најде на теренот против Шпанците.
„Секогаш играме добро против силните селекции, особено на домашен терен. Ќе имаме за нас и 35.000 навивачи и ќе дадеме се од себе за добар резултат. Овие натпревари се одлична можност да покажеме дека знаеме да играме фудбал. Имаме одлична генерација под 21 година која што ќе се натпреварува на Европското првенство“, изјави голманот на националниот тим.
„Единицата“ на Македонија беше запрашан за Пандев, најдобриот македонски фудбалер. 
„Пандев е Бог во Македонија. Тој е исто што и Роналдињо во Бразил, Рамос во Шпанија... Третиот фудбалер од Македонија кој ја освоил Лигата на шампионите. Тој е пример за сите Македонци“, изјави Димитриевски кој што  запрашан со кого ќе го смени дресот после вечерашниот натпревар, одговори:
„Со Серхио Рамос. Тој е пример за професионалец и пример како треба да изгледа еден врвен фудбалер“, додаде голманот.

#Останати вести
ВМРО-ДПМНЕ: Спасовски покажа дека не е способен да организира миење на службено возило на МВР
Заев утре во Брисел ќе се сретне со Столтенберг, Могерини и Хан
Полуфинале во двојки за Ѓорческа на „Кроација Опен“
Груевски: Потврдени резултатите од нашата напорна работа, невработеноста падна на рекордно најниски 22,9%
Свечено отворен 52. МТФ „Војдан Чернодрински“
ИЗВАЛКАН И ВО ПРАВ: Спасовски го покажа „мерцедесот“ од 600.000 евра
Го нападнал и му скршил нога
Дедо Ное од Алјаска ќе ги спаси Македонците!?
Kомпаниите ни ги врбуваат студентите уште од втората година
Невработеноста во првиот квартал падна на 22,9 отсто, вработени се 734.043 лица
Бујар Османи: Приоритет ни се програмите, а не ресорите
Вавринка го исфрли Ѓоковиќ од Топ3 на АТП-листата
Тајната на нацистичкиот гроб среде непроодната бразилска џунгла
Спалети нов тренер на Интер
Синди Крафорд: Теш­ко се по­ми­рив со 50. ро­ден­ден
Од новинар била одземена опрема со снимки од настаните на 27 април
Теракотни икони од 4 век од Македонија на „Религиите во големите империи“ во Оксфорд
Димитров се сретна со Кундерс во Холандија
УЕФА на 13 јуни ќе соопшти детали за влезниците на Суперкупот
Пивофест 2017 во Прилеп од 13 јули
ВМРО-ДПМНЕ поднесе предлог-закон: Ќе бидеме земја со најдолго породилно отсуство во регионов
Економскиот раст во првиот квартал е 0%
Kривична за струмичанецот што добивал лажни евра од Германија

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести