период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
ONLINE Најнови Вести
Датум: 19.04.2017, 21:51

ЏУДИШАЛ ВОЧ

Тужба против Џес Бејли и УСАИДКонзервативна невладина организација Џудишал Воч поднесе тужба против американскиот амбасадор Џес Бејли, пред судот во Вашингтон за делувањето во Македонија. Тужбата следува откако се појавија сомнежи за незаконско финансирање и политички активности во рамки на фондацијата на Џорџ Сорос, Отворено општетство во Македонија.

Наводно, оваа фондација примила 5 милиони американски долари од УСАИД во периодот од 2012 до 2016 година.

Тужбата беше поднесена во окружниот суд во Колумбија откако Стејт Департментот и УСАИД не одговорија на барањето за пристап до информации од јавен карактер, што се однесуваат на извештаи и договори за дистрибуција на финансиите кои од Стејт Департментот биле префрлени на сметка на фондацијата Отворено Општесттво.

Брањето вклучуваше и инфрмации за контакти помеѓу официјални лица од Стејт Департментот и вработени во фондацијата Отворено Општество во Македонија, како и информации за вмешаноста и контактите што ги остварил Американскиот амбасадор во земјава Џес Бејли со организациите.

На веб страната на УСАИД стои дека во периодот од февруари 2012, до крајот на август 2016, оваа оргазниација префрлила речиси 5 милиони долари на сметката на фондацијата Отворено општество во Македонија, во партнерство со четири локални невладини организации.

Страната на УСАИД нуди директен линк до фондацијата на Сорос и вели дека во проектот биле обучени стотици млади лица на правото на слобода на здружување, граѓански иницијативи, аргументација и користење на медиумите.

Да се преиспитаат активностите на амбасадорот Бејли и УСАИД неодамна побараа и шестмина конгресмени, меѓу кои и Сенаторотн Мајк Ли кој испрати писмо до Бејли со барање да ја објасни врската помеѓу Стејт Департментот и Фондацијата Отворено Општстетво.

#Останати вести
Кражби во казино и обложувалница во Скопје и Прилеп
Вучиќ: Изразувањето на лични желби не придонесува за добри односи
Kинески танчари со македонска кореографија на турнеја во Европа
Украдените пари од НЛБ со „голф“ пренесени во Србија
Има солидна основа за интензивна економска соработка меѓу Македонија и БиХ
Видал: На „Сантијаго Беранбеу“ се случи класична судиска кражба
Убиецот од Фресно мразел белци и мислел дека е во војна
Момите лудуваа по баце Kоле и по неговиот кадифен глас
Кајли Миног во врска со принцот Ендрју?
Високата изборна комисија ги отфрли барањата на опозицијата за поништување на референдумот во Турција
„За заедничка Македонија“: Ние не сме од шеќер, ние сме од титаниум
Видео: Инцидент ги повлече фудбалерите на Шкендија и Вардар под трибините
Пристигната иницијатива за членови од Законот за локална самоуправа
Иванов упатил телефонска честитка до Ердоган
Не е вистина дека сме ја прифатиле тиранската платформа
Прекинат мечот Шкендија – Вардар во Тетово
Извршната директорка на Централниот регистар на хартии од вредност поднесе оставка
ММФ ја намали прогнозата на економски раст од 3,5 на 3,2 % за годинава
Заев се сретна со амбасадорите на Германија, Британија, Холандија, Шведска и Ирска
Лекар и пријател му помагале на Принс да најде опиоидни аналгетици
Фудбалери на Баерн Минхен упаднале кај судиите по поразот од Реал Мадрид
Поднесено обвинение за случајот „Транспортер“
Неопходно е единство и формирање на институциите
Хакери разголија уше 14 славни жени
Самсоненко: Ако има судиска неправда ќе се повлечам од првиот тим
ХХL-манекенките ги освојуваат насловните страници
Уште тројца осомничени за грабежот во НЛБ Тутунска банка
Правот од коноп спречува болести на срцето
Со „Реквием за госпоѓа Ј.“ утре почнува 20. Скопски филмски фестивал

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести