период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
ONLINE Најнови Вести
Датум: 21.04.2017, 17:14

Kонцерт на Чик Kореа со „Електрик бенд“ во „Метрополис арената“


Легендарниот џез-пијанист Чик Kореа на 2 јули ќе свири во „Метрополис арената“ во Скопје. Во рамките на ексклузивната светска турнеја и македонската публика ќе има можност да ужива во проектот „Чик Kореа Електрик бенд“. Влезниците за настанот се пуштени во продажба.

- Станува збор за еден од неколкуте состави што внесоа револуција во самата уметничка форма во џез-музиката. Деби-албумот од 1985 година пристигна како гром од ведро небо спојувајќи неколку правци - џез, рок, латино и фанк. Овој класичен колектив во текот на осумдесеттите и деведесеттите години на минатиот век издаде неколку албуми кои извршија огромно влијание од хип-хоп музиката до сите најдобри  џез-музичари на денешницата - информира организаторот од „Спектаклум“. 

Во квинтетот „Чик Kореа Електрик бенд“, покрај Kореа, членуваат и Дејв Векл (тапани), Џон Патитучи (бас), Ерик Мериентал (саксофон) и Френк Гембејл (гитара). 

Чик Kореа е американски пијанист и композитор, еден од уметниците со најмногу номинации во историјата на наградите „Греми“ и со освоени 22 статуетки. Kомпонира музика од класичен стил до авангарда, од детски песни до камерни и симфониски дела или како што „Њујорк тајмс“ го дефинира - светлост на врелата и вечна младост.

#Останати вести
Челзи прв финалист во ФА купот
Уметник три недели седел на јајца, се испилиле 10 пилиња
Хидвеги: Сорос даде 3,8 милиони евра за да создаде опозиција во Унгарија
Ограбени црквите во манастирскиот комплекс во Лешок
Тетовец починал во превртено БМВ на автопатот Скопје - Тетово
Претседателски избори во Франција од кои зависи иднината на ЕУ
„Шпигл“: Илјадници талибански борци пристигнале во Германија со мигрантит
Повредени двајца полицајци при претрес на осомничен нарко дилер
Баерн одигра нерешено дома со Мајнц
Кејт Мидлтон: Се посветив на децата и се чувствувам осамено
Втора титула во 2017 година за Ѓорческа во двојки
ВМРО-ДПМНЕ: ММФ проектира раст од 3,2 проценти, што е повисоко и од владината проекција
Дербито Работнички – МЗТ Скопје Аеродром се игра во „Градски парк“
Зошто такси возилата се во жолта боја?
Нападнат полициски службеник од пациенти во поликлиниката „Ѓорче Петров“
Објавени поетскиот и рецитаторскиот конкурс за „Рациновите средби“
Трамп: Со Меркел имав „неверојатна хемија“
Рускиот робот Федор како Џејмс Бонд
Основно барање - предвремени парламентарни избори
Доколку ЕУ се двоуми со Балканот, други ќе преземат ангажмани
Поради ладната зима и продолжената грејна сезона нема да дојде до порамнување на сметките за парно
Црквата ги повикува полуматурантите за запишување во средното богословското училиште
Грнчаров и Хасани ќе се ладат два меча за кошкањето во Тетово, Шкендија на дисциплинска
„Дедо и внук“ ќе биде првиот „целосно охридски игран филм“
Шојбле затечен, Американската централна банка ја казни Дојче банк со 150 милиони долари

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести