период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
Online Омнибус
Датум: 21.04.2017, 11:09

Во Истанбул посаден "килим" од лалињаОгромен "килим" од 564 илјади лалиња е "исткаeн" во историскиот центар на Истанбул, во реонот меѓу "Света Софија" и џамијата "Султан Ахмет".

Според весникот "Сабах", "килимот", кој има традиционални мотиви е во црвено-жолто-беа комбинација и се простира на површина од точно 1.453 метри квадратни.
Оваа бројка е намерно избрана, бидејќи во 1453 година Османлиите го освоиле Константинопол, денешен Инстанбул.

"Сабах" нагласува дека ова е до сега најголемиот "килим од лалиња" во светот.

Лалињата искористени за "килимот" потекнуваат од источна Турција и од степите во Централна Азија, каде овој цвет првично бил култивиран од Турците Османлии и подоцна пренесени во Истанбул#Останати вести
„Парамор“ се враќа со нов албум
Во хотел во Словенија пронајдена соба за прислушување
Италијанец се соблече гол и ја преплива Фонтана ди Треви
Пренаселеноста и нискиот наталитет ќе бидат најголемите проблеми на 22 век

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести