период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
ONLINE Најнови Вести
Датум: 19.05.2017, 12:22

За пустошот што го правел на Широк сокак

Сериски крадец осуден на две и пол години затвор

Битолчанецот Р.М. (35) повторно ќе мора да оди во затвор, оти во Основниот суд во Битола за серија кражби е осуден на затворска казна од две и пол години. Покрај затворската казна Судот одлучил тој да им ја надомести штетата на сопствениците на објектите од кои крадел, како и да ги надомести трошоците на судската постапката.

Нему, како што стои во судската пресуда, му се суди за 11 тешки кражби, кои ги извршил минатото лето провалувајќи во повеќе дуќани и други деловни објекти лоцирани на Широк сокак. Од таму крадел с` што ќе му дошло при рака - од пари, па до пијалаци и прехранбени производи.

Според обвинението, кражбите ги вршел ноќе или во раните утрински часови кога немало движење низ чаршијата. Во објектите провалувал на идентичен начин. Со алат ги кршел катанците и бравите и влегувал во дуќаните.

Токму поради ваквиот начин на провалување полицијата утврдила дека во дуќаните влегува едно исто лице. По неколкунеделната истрага, тој бил уапсен, а подоцна и изведен пред битолскиот суд.

Во судница тој признал дека крадел и рекол дека се кае, но дека тоа го правел за да преживее.

Според судот, Р.М. е познат сторител на кривични дела, за што досега му биле изрекувани различни казни, од воспитни до повеќегодишни затворски казни. (П.А.Л.)

#Останати вести
Александар јавал кон Перион поздравуван од македонскиот гарнизон на Хераклеја
Потпишан Договорот за изградба на клиничкиот центар во Скопје
На хартија мед и млеко, во пракса економската програма зависи од многу фактори
Проект со најголемо значење за македонското здравство
Тинејџер без возачка со автомобил покосил жена на тротоар
Се обидел да ја спаси колешката, па го проболе со нож во стомакот
СДСМ и Беса не сакаат да слушнат за амнестија, другите молчат
Трамп е убеден дека специјалниот советник нема да најде ништо во истрагата за врските со Русија
Фиорентина прва тргна по Несторвски со 10 милиони евра
Нападнатите новинари на А1он повикани во ОЈО да дадат исказ
Награда за музеј на годината за Спомен-куќата на Татарчеви
СЈО поднесе жалба на одлуката за Сеад Кочан
Миленковски: Битола заслужи по 16 години да се радува на трофеј
Иванов од утре во Јордан
Моника Белучи страсно љуби на сцена
Ахмети бара осум, Заев дава пет министерства
Новиот македонски филм за тројца бездомници премиерно во театарот „Џинот“
Графичкото мајсторство на светски познатиот скулптор Иван Мештровиќ за „Европската ноќ на музеите“
Кривична пријава за учесник во инцидентите во Собранието кој насилно ја отворал вратата
Ќе го убијам ако Методи зел пари од кралот за да стане Србин
Почнуваат преговорите за нова влада, денеска средба Заев – Ахмети
Прекинат филм на Канскиот фестивал
Го бодел со нож зетот во болница
Kарпош соколи се враќа во „Јане Сандански“ да направи брејк
Најавени нови искачувања на младиот неготински планинар
Рама и Баша се договорија - избори на 25 јуни?
Јунска трка за 35.000 места
Крис Корнел се самоубил
Откриена мистеријата за насукано морско суштество во Индонезија
Кучињата може да "зборуваат" со луѓето
Доколку Заев мрдне од гаранциите, ВМРО-ДПМНЕ ќе реагира жестоко

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести