период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаЕврорамаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
Online Вести
Датум: 15.02.2017, 14:52

ЗАЧУДУВАЧКА РЕЗОЛУЦИЈА ОД ЕП ЗА АЛБАНИЈА

Во Мала Преспа, Голо Брдо и Гора има Бугари

 

 

Во резолуцијата на Европскиот парламент (ЕП) за напредокот на Албанија, Европратениците инсистираат на фактот дека се „потребни напори за да се заштитат правата на малцинствата во Албанија“. Во текстот на резолуцијата е наведено дека е потребно спроведување на законодавството во оваа област.

Притоа, изричито е наведено дека ЕП бара да им се гарантираат правата на лицата од бугарска етничка приопадност кои живеат во регионот на Преспа, Голо Брдо и Гора, како во текстовите така и во практиката, елемент кој е новина во резолуцииите за Албанија и кој ставен под иснистирање на бугарските европратеници.

Претходно, бугарски европратеници изјавуваа дека „во Албанија живеат 100 илјади Бугари, кои ги немаат сите права на едно признаено малцинство“. Односно, тие сакаат и успеаа да протуркаат теза дека македонското малцинство во трите посочени места е всушност, бугарско.

Албанската држава, во Голо Брдо, Гора и Мала Преспа препознава единствено Македонци. Европскиот парламент во однос на почитувањето на правата на малцинствата и барателите на азил, ги повикаа надлежните власти на Албанија да продолжат со подобрување на климата за вклучување и толеранција за сите малцинства.

#Останати вести
Со СДСМ договорете консензуално одлучување, наместо да скитате по штабови
Ангел Џамбаски: Смртоносен удар за нацијата измислена во 1945 година
Од два милиона евра за тетовската болница, колку се за Албанците, а колку за Македонците?
Бред Блејкмен: Џорџ Сорос контролира надворешни групи за мрачни активности

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Поштар, 15.02.2017 15:00:01
Хахаха,метилави македончиња,за .ур не ве бидува! Татарите ги побугарчија Македонците! Извинете заборавив,вие и државичката ја изгубивте само да дојде Невзат Груевски или Агим Заев на власт.На здравје метилави!
Anticki makedonec od BUGARSKO poteklo,rod . BUGARIEVO (Nea Mesimvria) Solunsko, 15.02.2017 15:24:36
DA ZNAEME !-1-vi- za blgarski Starini vo denesh.Albania - na granica so Grcia e Malo Prespansko ezero so SAMUILOV Natpis od 993g. dokazhuva svoe blgarsko poteklo(WIKIPEDIA).2-ri DEVOLSKA Eparhija vo vreme na 1 -vo Blgarsko Carstvo od 842g prisoedinena od kn.PRESIJAN, car Boris 1-vi,car SIMEON,car SAMUIL...po zapiski na JOAN SKILICA vizantijski hronist .3-to BITOLSKI NATPIS od 1015g. na sinot na car SAMUIL,car JOAN VLADISLAV,kade na tri mesta ukazhuva na blgarsko poteklo....POVEKE CETENE za sonarodnicite nastradale od KOMUNJAR-POMAKedonistka propaganda sled 1944g ! CETENE mu e MAJKATA , BIBLIOTEKA STRUMSKI... !
szdvcszd, 15.02.2017 16:17:22
Ona shto e zacuduvacki e Makedonija i nejzinite politicari. EU postojano na razlicni nacini ja negira Makedonija, makedonskata kultura, jazik, ime, i se shto e povrzano so toa, i toa EU go raboti javno, bez da go krie. Zacuduvacki e shto i pokraj toa makedonskite politicari tezneat kon EU i ja narekuvaat strateshki partneri. Vo shto sme nie strateshki partneri, vo unishtuvanje na Makedonija? EU e kako volk koj se hrani so jagnjinja, toa mu e osnovna hrana, da jade jagninja e nejzina rabota, a Makedonija e kako jagneto koe veli deka ona i volkiot se strateshki partneri. Politicari, imate li vie logika vo razmisluvanjeto? Ima i drugi zamji vo svetot, ne e samo EU. Ako ne ste sposobni, ostapete mesto, ne e se vo parite. Ima i zatvori.
Бог, 15.02.2017 16:33:15
Вие можите да пишувате за некакво си зачудување но како новинар заборавивте да се чудите на откажувањето и негрижата на бандата комуњари и лажните патриоти за Македонскиот народ кој е 114 години под окупација и насилна културна дискриминација во Македонските делови во грција, бугарија, албанија и косово. Уште повеќе, вие немате право повеќе да се чудите и замерувате на други кога на последниве избори пола од Македонците гласаа за воведување на Албанскиот јазик како втор Уставен јазик. Тенеќе народ, тенеќе држава.
Пецко Сецко, 15.02.2017 16:35:33
Па се знае дека имаат бугарски пасоши тие нашинците таму земаат секакви да си го најдат лебот. Тие земат македонски пасоши па после бугарски и така натака шејтани се тие шејтани.И таква резолуција сега за Албанија, наскоро за Македонија оти евиденцијата секоај година се зголемува со блгарски пасоши на македонците од СКопје. А ова сега е и стратегија на големите балкански држави соседни на МАкедонија да ни ги сечат крилата оти владата на Никола Груевски од фалење заборава дека треба да работи и да не с ефали бидејки кога с ефалиш слушаат и комшиите и праат рачун без крчмарот. ПРАЕТЕ НЕШТО БРЕ СЛУЖБИ НЕСПОСОБНИ
razocaran, 15.02.2017 17:34:51
Европскиот парламент е слеп кон вистината Во мала преспа од 9 села чисто македонско население сакаат да направат циркус со евро пратениците и истите ги запишат како бугари исто се случува и со македонското население во околината на Голо Брдо Абре будали прашајте ги луѓето што се ако вие не знаете ,барем не се глупирајте до тој степен Одлучувате за нешто а не знаете ништо Затоа сите вие треба да си одете а бугарските пратеници што ве пучат сите со газот нагоре навистина заслужуваат да бидат напучени и од целокупното македонско население во Албанија треба да бидат ебани во газот
virus, 15.02.2017 17:37:29
Znaci tie fantomi sto glasale za vmro bile bugari a ne makedonci. Eh lasko zajko.
ужас, 15.02.2017 17:50:00
И вие сакате да одиме во тоа друштво? Ниту ни треба нивна помош, ниту некогаш кога сме им ја побрале се случило да ни ја дадат. Кој век сме топрва да се докажуваме кои сме? Зошто ги потпишаа Повелбата на ОН за малцинствата и Европската конвенција за човекови права ако немаат доблест да ги применат? Повлечете ги кандитатурите од ЕУ и НАТО и побарајте да се запише името на државава во ОН без да се бара решение за менталниот проблем кој јужниот сосед го има со прифаќањето на терминот Македонија, македонски...
УШТЕ ЕДЕН ДОКАЗ ДЕКА еу, 15.02.2017 18:10:08
Е дувло на фашисти.
Евангелие на Марка, 15.02.2017 18:16:05
Зашто нема ништо тајно, што не ќе стане јавно, ниту било скриено нешто, освен за да излезе на виделина. Марк 4:22
Makedonec, 15.02.2017 18:17:49
Da tamu ima bugari a vo EU kurabi. Ke bide veselo koga ke pocne EU da se raspagja bidjki sekoja vestacka tvorevina koja e osnivana na cinizam i lazgi mora da se raspadne.
dedo, 15.02.2017 19:05:55
Toa e najgruba provokacija, državni organ da isprati protestna nota do albanska vlada i EU, a ne samo soopštenije. Ako se nikoj ne odzove so nota znači da e državvata predadena na milost i nemilost. Sramota.
Od Italia, 15.02.2017 19:12:48
Vo denesni vreminja ni se slucuvaat isti raboti kako vo minatoto. Se prasuvam dali i kolku nasite politicari go iznesuvaat ovoj problem na nivnite sostanoci so internacionalnite faktori e pred se EU. Dali greskata e poveke nasa odkolku na drugite?
Дезинформација, 15.02.2017 19:42:57
Бугарските европратеници бараат права за граѓаните на Албанија кои имаат и бугарско државјанство и себе си се изјаснуваат како етнички Бугари. Што не ви е тука јасно? Според кој закон вие може на некого во Албанија да му забраните да се изјаснува како етнички Бугарин или нешто друго? Каде во резолуцијата се бара етничките Македонци во Албанија да станат Бугари??? Во Албанија има здруженија на Бугари создадени од албанските Бугари, меѓу кои здруженијата „Иван Вазов“ и „Просперитет Голо Брдо“.
EU M, 15.02.2017 20:09:49
Ako sekoj makedonec bez ogled na koja politicka partija pripagja se bori za edinstvoto na Makedonskiot narod i Makedonija denes i vo idnina,5555 samo taka ke uspeeme protiv nepravdite i nasiot opstanok. Nasiot mentalitet ke bide presuden.
EU, 15.02.2017 20:28:21
Koj znae uste kolku ke se cudime bidejki nasata diplomatija kako da se naoga vo dlabok son. Nameseto da se zanimavaat so drzavni raboti, na nasite ministri vo preden plan im e partiskata agenda.
Makedon, 15.02.2017 20:58:58
I vo cela makedonija ima Bulgari!
строиник, 15.02.2017 22:59:53
Нема ништо зачудувачко во геноцидниот фашизам на ЕУ-робските бирократи, особено кон Македонците, Русите и сл.
George Nauman, 15.02.2017 23:50:49
Уште колку ќе се чудите! Освен во Македонија, и можеби овде-онде, никој не дава ни пет пари за етнички групи. Она што се гледа (по наши термини националност) е пасошот. Истово го вели и прави јужниот сосед уште од 1991, само кај нас никој не сака тоа да го сфати и разбере. Соседот вели овде нема никакви Македонци и сите кај нив се Грци, освен едно религиозно малцинство. Етничкото потекло ниту се води, ниту заведува, без ралика дали некој е од Албанско или Македонско етничко потекло, тој е Грк. Во други земји, на пример Холандија, државјанството се запишува, но не и етничката припадност. Ова е последица на дејствија за време на Втората светска војна, кога етничкото потекло се злоупотребило за прогон на одредени групи луѓе. И што прави наша Македонија? Се фали имала најголеми стандарди за сите малцинства, за ова она, а тврдоглава е како магарица за да ја разбере ЕУ во која сака да влезе. Да ја разбереше, досега сите ќе бевме Македонци, граѓани на Македонија, а можеби и во ЕУ?
Nekoj si, 16.02.2017 01:39:35
Pa ova e vistinata
Od Macedonec, 16.02.2017 02:22:05
Ebati EU.
Трајче Манев, 16.02.2017 04:28:37
Европа се грижи за сите малцинства, па и за бугарите во Албанија, ама никако не може да види македонско малцинство во Бугарија. Чудно покрај толку ,,умни глави во Европаковката парламент...
Radko, 16.02.2017 07:48:12
Па ако дедовците им учеле во екзархиски училишта...какви биле?
dimitrios macedon, 16.02.2017 08:16:01
Големобугарска пропаганда vs големомакедонска пропаганда на территориja от големоалбанска пропаганда. Все три державите е наибедни у Европи. Нема други проблеми соседи ?
posledici, 16.02.2017 08:58:21
seto toa e predizvikano od naselenieto koe saka da go uci albanskiot jazik vo makedonija seto toa e predizvikano od masovnoto nametnuvanje na druga ne makedonska muzika vo televizijte koi se prikazuvat vo makedonija,seto toa e posledica od stvaranje na paralelna ne makedonska ohridska episkopija, seto toa e posledica od popustlivata politika na politickite partiji koi gi ispolnuvaat site baranja na nekoi preveligirani sosedi i site tie drugi privilegiji dovedoa do toa da se stvorat od albanska strana zelbata za prezemanje na cela makedonija i stvaranje 3 ta albanska drzava pa zatoa narodot koj se custvuva zagrozen bidejki znae koga ke padne makedonija pod albanija togas vo albanija makedoncite ke ostanat bez maticna drzava seto toa e potraga po zastitnik nekoj svoj koj ke ti dozvoli da si ucis na majcin jazik i ke te zastituva da ne iscsznes nacelo i se pretopis vo albanec.
за задоцнетото влегување во ЕУ, 16.02.2017 11:38:44
Ако некогаш влеземе во ЕУ, сепак тоа ќе биде доцна. Дотогаш ќе се донесат разни резолуции со кои што ќе се уништи секаква трага од постоење на македонски малцинства кај сите соседи. За жал, ние, како држава, со рамковниот се обврзаме да не водиме грижа за нив. Ако пак се воведат и два официјални јазици, не е никакво чудо да бидеме признати само со едниот од нив, бидејќи македонскиот јазик ќе биде оспоруван. Дотогаш, на Македонците од соседните земји, не им останува ништо друго, освен сами да се разбудат преку пописи, политичка активност и култруна активност. Од нас се виде работата.
Најнови вести