период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
ONLINE Најнови Вести
Датум: 21.04.2017, 20:11

Рускиот робот Федор како Џејмс Бонд

Идниот руски астронаут и суперандроид Федор е обучен за пукање во цели и за донесување самостојни одлуки.

Неговите креатори сакаат дополнително да му ги подобрат моторните вештини, како и алгоритмите за донесување одлуки, истакна рускиот заменик-премир задолжен за одбранбена и вселенска индустрија, Дмитриј Рогозин.

Федор  ја демонстрира способноста за пукање од двете раце, напишал Рогозин на „Твитер“, напоменувајќи дека пукањето во цел му овозможува на роботот „одредување на приритетите и донесување одлуки во моментот“.

Роботот претходно ја демонстрирал способноста за прицврстување светилки, со што покажал дека може да ракува и со кршливи предмети. Тој ги совладал и ставањето клуч во брава, отворање врата, вклучување светло и возење автомобил, наведува „Руски збор“.

Роботот го развива Фондот за андроидна технологија и напредни истражувања под надзор на руското Министерство за итни ситуации.
Освен проектот „Спасител“, Федор ќе биде во состојба да извршува и други задачи.

Тој ќе биде единствениот патник во новото руско вселенско летало „Федерација“ во текот на неговиот прв лет во 2021 година.

#Останати вести
Челзи прв финалист во ФА купот
Уметник три недели седел на јајца, се испилиле 10 пилиња
Хидвеги: Сорос даде 3,8 милиони евра за да создаде опозиција во Унгарија
Ограбени црквите во манастирскиот комплекс во Лешок
Тетовец починал во превртено БМВ на автопатот Скопје - Тетово
Претседателски избори во Франција од кои зависи иднината на ЕУ
„Шпигл“: Илјадници талибански борци пристигнале во Германија со мигрантит
Повредени двајца полицајци при претрес на осомничен нарко дилер
Баерн одигра нерешено дома со Мајнц
Кејт Мидлтон: Се посветив на децата и се чувствувам осамено
Втора титула во 2017 година за Ѓорческа во двојки
ВМРО-ДПМНЕ: ММФ проектира раст од 3,2 проценти, што е повисоко и од владината проекција
Дербито Работнички – МЗТ Скопје Аеродром се игра во „Градски парк“
Зошто такси возилата се во жолта боја?
Нападнат полициски службеник од пациенти во поликлиниката „Ѓорче Петров“
Објавени поетскиот и рецитаторскиот конкурс за „Рациновите средби“
Трамп: Со Меркел имав „неверојатна хемија“
Основно барање - предвремени парламентарни избори
Доколку ЕУ се двоуми со Балканот, други ќе преземат ангажмани
Поради ладната зима и продолжената грејна сезона нема да дојде до порамнување на сметките за парно
Kонцерт на Чик Kореа со „Електрик бенд“ во „Метрополис арената“
Црквата ги повикува полуматурантите за запишување во средното богословското училиште
Грнчаров и Хасани ќе се ладат два меча за кошкањето во Тетово, Шкендија на дисциплинска
„Дедо и внук“ ќе биде првиот „целосно охридски игран филм“
Шојбле затечен, Американската централна банка ја казни Дојче банк со 150 милиони долари

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести