период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
ONLINE Најнови Вести
Датум: 21.04.2017, 15:11

Во хотел во Словенија пронајдена соба за прислушување

Во близина на Постојнска Јама, една од најголемите пештери во Европа и туристичка дестинација во Словенија се откриени реликти на „темната страна“ од заедничкото југословенско минато. При реконструкција на хотел изграден во 1969 година, новиот сопственик зад еден ѕид наишол на скриена, заклучена челична врата. Kога била скршена, се покажало дека има четири простории во кои слојот од прав укажувал дека не биле користени со децении.

А внатре имало стар мебел, телефони, шифрарник и упатства за користење на опремата.

Истражувачот Игор Омерза вели дека станува збор за еден од центрите за прислушување на Удба, тајната политичка полиција на СФРЈ.

- Тито престојувал во овој хотел, многу странски туристи, а доаѓало и локалното население.

На пронајдените машини пишува хотел „Јама“, а каблите водат кон хотелот, па е очигледно дека собите биле озвучени. Не верувам дека Тито бил прислушуван, веројатно не би се осмелиле на такво нешто, но с` е можно. Мислам дека се прислушувани пред се странските гости кои со него се наоѓале тука - вели Омерза.

Според него, имало дури 45 такви локации во градовите во Словенија.

#Останати вести
Општина Карпош побара истрага за пожарот
„Парамор“ се враќа со нов албум
Македонски државјанин протеран од Данска поради сексуални напади врз 22 жени
Ѓорческа не го помина четвртфиналето во Киасо
Евростат: Бугарско државјанство најчесто добиваат Руси, Украинци и Турци
Сорос оди кај Јункер
„Џудишал воч“ ги даде на суд Бејли и УСАИД
(ВИДЕО+ФОТО) Изгореа напуштени бараки во Карпош
Да го спасиме срцето на Миа
Агентот Тесла ќе лета за Вашингтон како личен багаж на Бејли
Ученик нападнал наставник во училиште во Симница
Лазаров: Сакам пак да ја освојам ЛШ и да играм на Олимпијада со Македонија
Дачиќ: Албанците треба добро да ги одмерат своите зборови
Со парите на УСАИД се финансира и смената на неподобни новинари во „Макфакс“
Италијанец се соблече гол и ја преплива Фонтана ди Треви
Гонзалес ги врати Ристовски, Јоноски и Прибак
Познат идентитот на напаѓачот од Шанзелизе
Премиера на филмот „Ах, љубов моја“ на Скопскиот филмски фестивал
Матине со француски бендови и домашни диџеи пред МKЦ
Во Истанбул посаден "килим" од лалиња
Двајца полицајци убиени во центарот на Париз
Протестен марш за „Заедничка Македонија“ во Скопје по 53-ти пат
Да не се посегнува по глупости во Собранието
Јавна седница за „Монструм“ во текот на мај
СДСМ се воздржува од реплики, остануваат уште 40 пратеници за збор
Телевизии упаднаа и снимаа во службените простории на МПМ
Неколкумесечната работа веќе дава резултати

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести