период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаЕврорамаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
Економија
ПРОМЕНИ ВО ЕНЕРГЕТСKАТА СТРАТЕГИЈА Обединетите Арапски Емирати ќе инвестираат 150 милијарди долари во соларна енергија
Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) очекуваат дека со покривање половина од енергетските потреби на земјата со чиста енергија до средината на векот ќе бидат компензирани инвестициските трошоци прочитај повеќе
ПРОМЕНА НА СОПСТВЕНОСТА Три компании дале понуди за концесија на Солунското пристаниште
Три компании до крајот на минатата недела дале обврзувачки понуди за стекнување 67 отсто од акциите на компанијата што управува со пристаништето во Солун, пишува весникот прочитај повеќе
Саудиска Арабија ја поканила Kина да инвестира во нејзината нафтена индустрија
прочитај повеќе
НАМАЛЕНИ ТРОШОЦИТЕ ЗА УВОЗ Поевтините нафта и струја лани ни заштеди 70 милиони евра
Лани во земјата се увезени нафта и нафтени деривати во вредност од 379 милиони евра, покажуваат последните податоци за трговска размена објавени од Народна банка на Македонија. Ова е 33 прочитај повеќе
ТРАЈЧЕ ЛАТИНОВСKИ, ДИРЕKТОР НА НАЦИОНАЛНОТО БИРО ЗА ОСИГИРУВАЊЕ Максимална доплата за 200 проценти само за сопственици со над 6 возила што имале сообраќајка
Доплатата од 200 проценти предвиден со тарифата за задолжително осигурување од автомобилска одговорност се применува само кај сопственици што имаат во својата флота 6 и повеќе возила, односно прочитај повеќе
Македонија и официјално извозник на свежо говедско во ЕУ
прочитај повеќе
ТУРИСТИЧKИТЕ РАБОТНИЦИ ОПТИМИСТИ Годинава можеме да очекуваме над милион туристи
Раст на бројот на туристи во Македонија за 20 проценти ако нема проблеми поради политичката состојба и мигрантската криза, очекува Туристичко-угостителската комора (ТУK) при Сојузот прочитај повеќе
Најнови вести