период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
ONLINE Најнови Вести
Датум: 19.05.2017, 10:35

Крис Корнел се самоубилКрис Корнел, водачот на групите "Саундгарден" и "Аудиослејв" се самоубил со бесење. Ова се официјалните податоци од медицинската анализа откако беше пронајден мртов во хотелската соба. Во неа престојуваше по свирката во театарот "Детроит фокс", во рамките на американската турнеја. Му преостанаа уште шест настапи. Музичкиот свет го изгуби најкарактеристичното грло, кое галеше со кадифениот израз, а освестуваше со рапавоста при изведбата.

Од загубата на Корнел шокирани се и обожавателите и членовите на семејството (ќерката од првиот брак со Сузан Силвер, која беше менаџерка на Саундгарден и ќерка и син од бракот со парижанката со грчко потекло Вики Карајанис).

Корнел е еден од основачите на гранџ сцената од Сиетл. Пред да почне да се занимава со музика бил готвач. Потоа го основа "Саундгарден". Во почетокот беше на тапани, а по доаѓањето на Мет Камерон стана вокалист на бендот. Карактеристичен беше по широкиот вокален распон од четири октави. Со "Black Hole Sun и Spoonman им донесоа Греми.

Во 2001 ја формираше "Аудиослејв", заедно со Том Морело и Тим Комерфорд и Бред Вилк. Петте милиони продадени албуми со "Саундгарден", двата милиона со "Аудиослејв" ќе останат запаметени во музичката историја.

#Останати вести
Александар јавал кон Перион поздравуван од македонскиот гарнизон на Хераклеја
Потпишан Договорот за изградба на клиничкиот центар во Скопје
На хартија мед и млеко, во пракса економската програма зависи од многу фактори
Проект со најголемо значење за македонското здравство
Тинејџер без возачка со автомобил покосил жена на тротоар
Се обидел да ја спаси колешката, па го проболе со нож во стомакот
СДСМ и Беса не сакаат да слушнат за амнестија, другите молчат
Трамп е убеден дека специјалниот советник нема да најде ништо во истрагата за врските со Русија
Фиорентина прва тргна по Несторвски со 10 милиони евра
Нападнатите новинари на А1он повикани во ОЈО да дадат исказ
Награда за музеј на годината за Спомен-куќата на Татарчеви
СЈО поднесе жалба на одлуката за Сеад Кочан
Сериски крадец осуден на две и пол години затвор
Миленковски: Битола заслужи по 16 години да се радува на трофеј
Иванов од утре во Јордан
Моника Белучи страсно љуби на сцена
Ахмети бара осум, Заев дава пет министерства
Новиот македонски филм за тројца бездомници премиерно во театарот „Џинот“
Графичкото мајсторство на светски познатиот скулптор Иван Мештровиќ за „Европската ноќ на музеите“
Кривична пријава за учесник во инцидентите во Собранието кој насилно ја отворал вратата
Ќе го убијам ако Методи зел пари од кралот за да стане Србин
Почнуваат преговорите за нова влада, денеска средба Заев – Ахмети
Прекинат филм на Канскиот фестивал
Го бодел со нож зетот во болница
Kарпош соколи се враќа во „Јане Сандански“ да направи брејк
Најавени нови искачувања на младиот неготински планинар
Рама и Баша се договорија - избори на 25 јуни?
Јунска трка за 35.000 места
Откриена мистеријата за насукано морско суштество во Индонезија
Кучињата може да "зборуваат" со луѓето
Доколку Заев мрдне од гаранциите, ВМРО-ДПМНЕ ќе реагира жестоко

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести