период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
ONLINE Најнови Вести
Датум: 18.05.2017, 13:37

СУДОТ ОФИЦИЈАЛНО ЗА ОДЛУКАТА ДА НЕМА ПРИТВОР

Кочан ќе остави гаранција од 875.000 евра во движен и недвижен имот

 

Осомничениот бизнисмен Сеад Кочан останува на слобода со гаранција од скоро милион евра, во движен и недвижен имот. Одземен му е и пасошот како гаранција дека ќе биде достапен за Судот, а треба и да се јавува еднаш неделно во судот.

- Судија на претходна постапка по ценење на фактите и доказите во предлогот, во текот на денешниот ден, донесе решение со кое имајќи ја пред се во вид здравствената состојба на осомничениот му определи гаранција во износ од 875.298,56 евра во движен и недвижен имот и истовремено одлучи на осомничениот да му се определат мерки на претпазливост, и тоа одземање на патната исправа и обврска истиот да се јавува еднаш неделно кај службено лице во овој суд - се вели во одлуката.

Во одлуката стои дека осомничениот кој веќе еднаш беше сослушан пред истиот суд не беше присутен на вчерашното рочиште.

- А за неговата здравствена состојба на барање на судот, Универзитетската клиника за кардиологија – Скопје доставила известување во кое стои дека Кочан е хоспитализиран на нивната клиника и притоа ден пред закажаното рочиште, односно на 16 мај, му бил имплантиран стент. Па од тие причини го известија судот дека истиот не е во состојба да присуствува на закажаното рочиште - објаснуваат од судот.

Во решението, велат од судот, судија на претходна постапка наведе дека од приложените докази и по повторно одлучување, е на мислење дека постои основано сомнение дека осомничениот го сторил кривичното дело за кое се товари.

- Имајќи го во предвид неговото поведение од почетокот на оваа постапка до денес, судијата смета дека постои опасност од бегство, па од тие причини го прифати предлогот на одбраната за определување гаранција и мерките на претпазлиовст - соопштија од Кривичниот суд.

Против ова решение странките имаат право на жалба до Кривичниот совет во рок од 24 часа, и тоа во однос на одбивањето на предлогот за притвор. Дополнително, може да се поднесе жалба во однос на пределената гаранција и мерки во рок од три дена.

Патната исправа на Кочан веќе е одземена и е предадена во судот до конечно одлучување. Предлогот на СЈО за определување мерка притвор од причина осомничениот да влијае на сведоци или пак да го повтори делото е одбиен како неоснован,

Сеад Кочан е осомничен во случајот „Труст“ на СЈО, во кој се товарат неговата „Трансмет“ и фирмите „Силекс неметали СТ“ и „ВАТО“ за фалсификувана документација на тендер со што го оштетиле буџетот за 17 милиони евра.

СЈО вчера најави дека ќе поднесе жалба на секое решение кое ќе значи отфрлање на нивниот предлог за притвор. Денеска оттаму велат дека по добивање на решението ќе поднесат жалба во законскиот рок.

#Останати вести
СДСМ во Собранието ќе поднесе предлог за укинување на екстерното тестирање
Вал Kилмер го победил ракот со духовни методи
Али Ахмети: Се надевам дека брзо ќе се договори Влада, преговорите започнуваат утре
Ветувањата на СДСМ за екстерното ги трауматизираа учениците
Антиќ од утре на својот четврти завршен турнир во Евролигата
Светска премиера на „Ептен македонско“ на Симон Трпчески
Субвенционирањето започна, исплатени околу 8 милиони евра за 2015 и 2016-та
Хотелите во Грција летово поскапи до 30 отсто, апартманите по иста цена
Без знаење на сопругата го зел четиригодишниот син и си заминал во странство
Фамилијата на Сет Рич тврди дека тој немал врска со имејловите што ги објави „Викиликс“
Здравко Чолиќ го освои и Нов Зеланд
Шишкарев го продолжи договорот со Вардар
Силјан и Смилевски со нови книги одбележаа 50 години пријателство и соработка
Имаше соработка со Сорос, но на помало ниво отколку што некои сметаат
Ќе се постават тактилни патеки кои ќе предупредуваат на пречки
Излез за деблокирање на општините ќе се бара и во паралелни седници?
(ВИДЕО) Почина Крис Корнел
Штербик: Треба да ги најдеме слабостите на Барса ако ги има
Николиќ: Не ми се напушта Скопје, сакам да играме мајсторка
Одложено судењето против деветмина обвинети за насилство во Собранието
Пијанец ќе произведува еколошки мед
Првпат во Македонската филхармонија - музика од најпопуларните видеоигри во светот
За тригодишен престој на родител во Австралија ќе се плаќа 5.000 долари
Џеј Зи и Бијонсе и официјално - милијардери
Пелистер освојувач на купот, ја совлада Шкендија во финалето на пенали
Иванов треба да се сретне со Путин при посетата на Москва
Германското МНР до македонските политичари: Во иднина повеќе да нема политички интриги, Македонците тоа не го заслужуваат
Заев: Прво ќе се сретнеме со ДУИ, па БЕСА и на крај со Алијансата
Тиранска платформа постоеше и гаранциите што ги барав се оправдани
Бандерас и Болдвин ќе ги глумат Ламборџини и Ферари
Во Македонија има еден милион профили на „Фејсбук“
Стап­ка­та на нев­ра­бо­те­ност во Бу­га­ри­ја 6,9 от­сто
САД: Првиот чекор за излез од кризата е направен
Лани помалку и бракови и разводи
И Лестер во листата клубови заинтересирани за Алиоски
Скопјанецот од Дебар Маало што со секира отепа куче ќе одговара за мачење животни
Џафери даде исказ пред ЈОРМ за настаните од 27 април во Собранието
МКФ го одбра Џордан Теодор да и помага на македонската репрезентација
Црвените линии на Иванов ја срушија Тиранската платформа
Ахмети го поздрави доделувањето мандат на Заев
Почнува 70. јубилејно издание на Канскиот филмски фестивал
Прелетав половина планета за да присуствувам на раѓањето на првото внуче
Гимназијалец од „Корчагин“ претепал врсник
Мезиер предизвика дебата за идентитетот со наслов „Не сме бурка“

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести