период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаЕврорамаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
ONLINE Најнови Вести
Датум: 17.02.2017, 09:45

KОНЕЧНИ ПОДАТОЦИ ЗА ДАНОЧНИТЕ ПРИХОДИ

Државата од даноци лани собрала 1,153 милијарда евра, 6,5 отсто повеќе од претходната година

Една милијарда и 153 милиони евра се даночните приходи што државата ги собрала во државниот буџет лани. Сумата е безмалку 6,5 проценти поголема од вкупните приходи во 2015 година. Најголемо натрфлување има кај данокот на додадена вредност (ДДВ), а приходите по оваа основа во буџетот лани биле 10,2 проценти повисоки од тие во 2015 година. Помали се приходите кај данокот на добивка.

Во суми, од ДДВ во буџетот лани се слеале 747 милиони евра, а во 2015 година ДДВ-приходите изнесуваат 678 милиони евра. Kај персоналниот данок на доход исто така има зголемување на приходот ако се споредуваат податоците за лани и 2015 година, или по оваа основа во 2016 година во буџетот се собрале 10 проценти повеќе пари. Даночните приходи во 2016 година од персоналец изнесуваат 231 милион евра, а предминатата година биле 210 милиони евра.

Сепак, лани има помали приходи во однос на 2015 година кога станува збор за данокот на добивка. Потфрлувањето изнесува 10,5 проценти. Од данок на добивка лани во буџетот инкасирани се 175 милиони евра, а во 2015 година 195 милиони евра.

Познавачите со кои разговаравме велат дека приходите од данокот на добивка лани поради високата основа од предминатата година кога поради законските измени беа собрани повеќе пари од овој данок.

Во 2015 година, пак, вкупните даночни приходи изнесувале милијарда и 83 милиони евра. Растот на даночните приходи од 6,5 проценти ќе биде во услови на раст на вкупната економија меѓу 2 и 3 проценти, но и длабока политичка криза која силно влијае на економската активност.

(А.Т.)

#Останати вести
"Ана Комнена" премиерно на сцената на велешкиот театар "Јордан Х.К.- Џинот"
Командант Соколи: Да бев јас главен, во Куманово ќе имаше многу повеќе загинати
Амал и Џорџ чекаат близнаци
Миркуловски уште една година со Вецлар
Имињата на фирмите казнети за лажни попусти остануваат непознати
Шпанската принцеза Кристина ослободена од обвинението за даночно затајување
Денови на иранската кинематографија во Кинотека на Македонија
Енергетска сиромаштија: Дури 76 отсто од Македонците се греат на дрва и загреваат само 20 квадрати
Геолозите открија нов континент во Тихиот Океан
В понеделник пресудата по тужбата на Цветковски против СДСМ, Заев и Костовски
Во Канада се одржува избор за најубава замрзната фризура
Владата го зголеми буџетот на 31 милион денари за филмска и документарна програма на националните телевизии
Готват за 150 луѓе секој ден, велат дека им недостига леб
Жени кројат лози подобро од мажи, но се срамат да се натпреваруваат
Дориан Бабунски отстапен на Радомље
Ученичка почина на час во ГУЦ
Работна група на СДСМ го разгледува возвратениот предлог на ДУИ
За пет години од извоз на злато во земјава влегле 1,7 милион евра
Триесет актуелни писатели членуваат во ДПМ повеќе од половина век
Обдукцијата ќе покаже како починал младиот кочанец
Kумановци и најтрофејниот ќе водат најтешка битка
Данците не смеат да станат малцинство во Данска
Заев се откажува од Жерновски, го сака Богдановиќ, Kуновска може да им ги помати сметките на двајцата?
Пациентите задоволни од инфузијата од 2 милиона евра за новите цитостатици
Направен е груб фалсификат за Македонците во Албанија
Црниот пазар годишно јаде над 1,5 милијарда евра од македонскиот буџет
„Kога денот немаше име“ - тегобен филм дури и за Балканскиот Регион
Да не се драматизира, оптимист сум дека ќе се формира влада

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести