период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
Online Вести
Датум: 12.06.2017, 16:39

 ЗОРАН ЗАЕВ ПО СРЕДБИТЕ СО ХАН, МОГЕРИНИ И ТУСК

Да создадеме позитивен амбиент во преговорите со Грција, во реформите ќе мора да се вклучи и опозицијата

 

Премиерот Зоран Заев по средбите со високите претставници на Европската унијаЧ Јоханес Хан, Федерика Могерини и Доналд Туск, истакна дека Македонија ја чека долг пат на крупни реформи, кои не би можеле да бидат исполнети без опозицијата во Македонија.

„Тоа беше дел и од разговорите со Комесарот Хан. Имаме намера да ја придвижиме Македонија многу брзо кон целосна интеграција во Европската унија, секако соодветно на чекорите коишто претстојат, преку повик и вградување на опозицијата, граѓанското општество и сите други чинители коишто имаат свој капацитет и можат да помогнат во овој процес. Уште во процесот на формирањето на Владата ги испративме пораките на соработка, на инклузивност внатре. Како што знаете за прв пат од самостојноста на Македонија, предадовме мнозинство во комисиите во Парламентот, неколку на број да бидат токму водени од опозицијата заради тоа што ако имаме успех на овој пат, успехот ќе биде заеднички и на власта и на опозицијата, и на граѓанскиот сектор и на сите коишто ги повикуваме и еве овде од Брисел, да се вградат и да придонесат кон брзо чекорење кон добивање на датум за преговори и секако полноправно членство на Македонија во Европската Унија“ одговори Заев на новинарско прашање.

Според него, возможно е да напредува во евро-атлантските структури и да се поднесе апликација за членство под времената референца БЈРМ.

„Јас знам дека секогаш ако се има пријателски однос, добар пристап може да се најде решение на се. Едно ми е јасно дека Македонија во периодот пред нас ќе се занимава повеќе со европската иднина отколку со европското минато, или минатото на нашите земји од самиот регион.  Истовремено, сум свесен дека Грција е наш голем пријател и тие можат, секако, да застанат на нашиот процес во интеграциите, буквално на секое подглавје, вкупно 35 пати, но во моментот, ако Македонија даде причина градејќи дополнително пријателство со своите соседи, вклучително и со Грција, можеме да очекуваме дека ќе се створи во најмала рака, поголем позитивен амбиент за разговарање и за ова чувствително прашање. Јас знам дека на мојата земја и треба поддршка од соседите, и треба поддршка и од Грција и заради тоа знам дека пријателите, граѓаните на Грција преку владејачката партија и преку опозицијата, ќе водат грижа да и помогнат на Македонија на својот пат кон интеграциите во Европската Унија и на својот пат кон интеграциите во НАТО“, додаде тој.

 

#Останати вести
По споредбата на Kатица Јанева со Бијонсе, сега Димитров најавил промена на името
Ахмети преку Тачи бара спас од Беса за локалните во Тетово
Владата наметна големи очекувања, но нема кадровски решенија за тоа
„Kатимерини“: Прием под референцата, „То Вима“: Првин името, па членство
Алексовски ги почитувал протоколите во однос на разузнавачот Живаљевиќ
Заев, како што вети, брзо да ја внесе Македонија во НАТО без промена на идентитетот

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
швиндлер, 12.06.2017 16:53:17
Ако ти и Коле Раткин преговарате, вината и одговорноста ќе си бидат само ваши. Немој сега да бараш објективизирање и екскулпирање. ВМРО преговарал како што мислел дека треба. Сега ти преговарај како што мислиш дека треба. Јасно?
👎, 12.06.2017 20:00:35
Zoshto mora opozicijata da se vkluci po vitkanjeto kicma? Oni se dictatorska postava, vie ste demokrati predavnici. Vitkajte kicmi sami. Srkajte shto ste drobele.
Od Italia, 12.06.2017 20:34:29
1.Nelegalno izabrana vlada koja narodot ne ja priznava. 2.VMRO I SDSM ,Makedonija ne e vasa sopstvenost. 3.Samo narodot moze da odluci, pred se referendum dali sakame da aderirame vo Nato i EU . Imeto ne se Menuva.
makedonka, 12.06.2017 21:27:24
samo laga do laga,prvo ovoj nasiov crpnatiov laze I ne znae sto zboruva samo kako maksim po divizija mlati prazna slama, a I ovie of evropa prvoklasni lazovani ,pa 25 godini se so nesto ne zamajuvaat I ne lazat,dosta e veke,sto e mnogu mnogu e
Фантом, 13.06.2017 00:11:32
Сркај што си дробел.
Od Macedonec, 13.06.2017 03:23:31
Ne rece makcedonia tuku PJRM imeto na majkamu i kade setrgnati ovie od sds so tolku golemi nasmevki,koga coveko nesaka ime da ne spomeni.Nesme da ima referendum za ime poinakvo od Republica Macedoia i na kraj vi se molam dosta ne maltretirafte,ne ni treba unia so ovie banditi T.E profesionalni arami.
Grobar ..., 13.06.2017 05:55:58
Zarem fotografijata ne kazuva sve ...
praveden, 13.06.2017 07:41:17
Zaev veli da sozdademe pozitiven ambient vo pregovorite za imeto so Grcija,greshka ushte vo pochetok kakvi pregovori samo se razgovara za razlikite okolu imeto.Jas go zaprasguvam na Zaev ako si go branesh Ustavnoto ime shto dosega toa go praveshe VMRO DPMNE mnogu uspeshno zar toa beja negativni razgovori pa ti sega ke odesh so pozitivni, na kakva pozitivnost mislesh na popushtanje ili potochno kazano vo tvoj stil na vitkanje kichma.Cipras si gi kaza crvenite linii,Kosios isto taka si gi kaza crvenite linii vremee i vie Gospodine Premiere da gi kazete Makedonskite crveni linii.Zapamtete samo edno so popushtanje nishto nema da dobiete,SDSM vo minatoto mnogu popushti za da gi zadovoli na Grcite,go smeni znameto,go smeni Ustavot,shto dobivme za vozvrat od Grcite edna vreka Grchki Vetar i dobivme poveke blokadi i uceni zatoa tvojata pozitivna energija kon Grcite da ne bide povtorno na shteta na Makedoncite vodi rachun se raboti dali ke opstaneme kako Makedonci.
Најнови вести