период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
ONLINE Најнови Вести
Датум: 19.05.2017, 11:05

KОШАРKА - ТРЕТ МЕЧ ОД ФИНАЛНАТА СЕРИЈА ЗА ШАМПИОН НА МАKЕДОНИЈА

Kарпош соколи се враќа во „Јане Сандански“ да направи брејк

МЗТ Скопје Аеродром и Kарпош соколи вечерва (19 ч) во салата „Јане Сандански“ го играат третиот меч од финалната серија за шампион во кошаркарското првенство на Македонија. Моментниот резултат е 1-1 во победи. Финалистите како домаќини ја искористија предноста пред својата публика да забележат победи. Финалната серија се игра кој прв до три добиени меча.

Тешко е да се предвиди победникот во оваа серија затоа што противниците кои сезонава беа македонски претставници во регионалната АБА-лига се со изедначен квалитет. Ако победи МЗТ Скопје, тоа најверојатно ќе значи сигурна мајсторка пред своите гледачи, ако Соколи успеат да направат брејк, ќе се доведат во ситуација во следниот меч на свој терен да се борат за првата титула во клупската историја.

АБА-лигашите се крајно мотивирани да победат во финалето. МЗТ како домаќин има предност во овој меч, но далеку дека тоа дека ќе биде и решавачка, што се покажа со неизвесниот прв меч.

- Го немаме тој квалитет, да се однесуваме и да играме опуштено и лежерно бидејќи на другата страна е силен ривал кој знае да казни таков однос. За новата пресметка треба да ги коригираме слабостите кои ги покажавме и да играме како во последната четвртина од вториот меч - смета Анте Назор, тренер на МЗТ Скопје Аеродром.

Последната четвртина во вториот меч МЗТ Скопје ја доби со 37-23 и ако успее да го одржи тој степен на концентрација и интензитет на игра низ целиот меч, многу веројатно ќе се радува на крајот. Но осцилациите во играта му прават проблеми во текот на целата сезона на шампионот МЗТ Скопје. Ќе најде ли Назор излез од овој проблем. Вториот меч заврши со вкупен резултат 104-93 за Соколи, а како контраст на оние 37 поени постигнати во последната четвртина, МЗТ во втората и во третата четвртина, постигна 16, односно 14 поени, или вкупно 30. Со такви осцилации проблемите да се стигне до посакуваната победа се неизбежни.

Мора да се каже дека Соколи во првиот меч како гости му зададоа многу повеќе проблеми на домаќинот, одошто МЗТ како гостин им зададе на кошаркарите од Kарпош. Во првиот меч МЗТ едвај дојде до победа 77-76, а со малку повеќе среќа ситуацијата за Соколи можеше да биде многу поповолна.

Судејќи по тој меч, може да се каже дека вечерва следува уште еден неизвесен натпревар, со мотивирани гости да направат брејк и домаќини кои посакуваат да не ја изгубат предноста на домашниот терен во конечната разврска за титулата.

- Победата во вториот меч беше историска за Kарпош соколи во една финална серија и тоа заслужува респект. Kој ќе успее побрзо да се регенерира, тој ќе биде поблиску до победата во следниот меч – порачува Драган Николиќ, тренер на Kарпош соколи.

#Останати вести
Александар јавал кон Перион поздравуван од македонскиот гарнизон на Хераклеја
Потпишан Договорот за изградба на клиничкиот центар во Скопје
На хартија мед и млеко, во пракса економската програма зависи од многу фактори
Проект со најголемо значење за македонското здравство
Тинејџер без возачка со автомобил покосил жена на тротоар
Се обидел да ја спаси колешката, па го проболе со нож во стомакот
СДСМ и Беса не сакаат да слушнат за амнестија, другите молчат
Трамп е убеден дека специјалниот советник нема да најде ништо во истрагата за врските со Русија
Фиорентина прва тргна по Несторвски со 10 милиони евра
Нападнатите новинари на А1он повикани во ОЈО да дадат исказ
Награда за музеј на годината за Спомен-куќата на Татарчеви
СЈО поднесе жалба на одлуката за Сеад Кочан
Сериски крадец осуден на две и пол години затвор
Миленковски: Битола заслужи по 16 години да се радува на трофеј
Иванов од утре во Јордан
Моника Белучи страсно љуби на сцена
Ахмети бара осум, Заев дава пет министерства
Новиот македонски филм за тројца бездомници премиерно во театарот „Џинот“
Графичкото мајсторство на светски познатиот скулптор Иван Мештровиќ за „Европската ноќ на музеите“
Кривична пријава за учесник во инцидентите во Собранието кој насилно ја отворал вратата
Ќе го убијам ако Методи зел пари од кралот за да стане Србин
Почнуваат преговорите за нова влада, денеска средба Заев – Ахмети
Прекинат филм на Канскиот фестивал
Го бодел со нож зетот во болница
Најавени нови искачувања на младиот неготински планинар
Рама и Баша се договорија - избори на 25 јуни?
Јунска трка за 35.000 места
Крис Корнел се самоубил
Откриена мистеријата за насукано морско суштество во Индонезија
Кучињата може да "зборуваат" со луѓето
Доколку Заев мрдне од гаранциите, ВМРО-ДПМНЕ ќе реагира жестоко

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести