период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаЕврорамаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
ONLINE Најнови Вести
Датум: 04.04.2014, 19:54

ЗАПОЧНУВА ОФИЦИЈАЛНАТА КАМПАЊА ЗА ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ

ВМРО ДПМНЕ стартува утре со митинг во Скопје


Кампањата за предвремените парламентарни избори закажани за 27 април започнува утре. На 12 и 13 април, поради првиот круг од претседателските избори кампањата ќе биде прекината, според одлуката на Државната изборна комисија. 

Во трката за 123 пратенички места во шест изборни единици во земјата и три во странство се 1.402 кандидати на 14 листи поднесени од пет коалиции и девет политички партии.

ВМРО-ДПМНЕ утревечер кампањата ќе ја започне со митинг во Скопје, СДСМ со Конвенција исто така во Скопје во недела, ДУИ веќе одржа конвенција за промоција на кандидатите, ГРОМ во недела во Куманово ќе ги промовира своите кандидати…

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, СДСМ и коалицијата и ДУИ имаат поднесено листи во сите изборни единици. ДПА има поднесено листи за ИЕ 1,2,3,5,6,7 и 8, НДП за ИЕ 1,2,5,6 и 7, ПДП само за Шестата изборна единица, коалицијата „За позитивна Македонија“ во ИЕ 1,2,3,4,5 и 6, коалицијата „Достоинство за Македонија“ во ИЕ 1,2,3,4,5,6 и 8, ВМРО-НП во ИЕ 1,2,3,4,5,6, НДМ во ИЕ 1,2,3,4,5, СДПМ во ИЕ 1,2,3,4,5 и 6, ПЕП 21 во ИЕ 1 и 2, ПЕИ во ИЕ 1,2,5 и 6, коалицијата ГРОМ во ИЕ 1,2,3,4,5 и 6.

Листите се веќе утврдени, како изгледот на гласачкото ливче. Залучениот Избирачки список за предвремените парламентарни избори ДИК треба да го потпише, според Роковникот, на 17 април.

#Останати вести
Дедо на 91 година вози автомобил и си ја продолжи возачката
Јункер: На ЕУ и е потребна „пауза во проширувањето“
Ставрески: Ќе се отпишуваат долговите на најранливите категории
Русија забрзано одговара на многуте американски бази во светот
(ФОТОГАЛЕРИЈА) Груевски: Одиме на убедлива победа за да не не уценуваат
Иванов: Сработеното сведочи за нас
Убедлива победа на македонските младинци против Грција
Чешко-словачката црква пред расцеп поради Москва и Цариград
Ема Стоун: Морбидна сум и чудна, постојано мислам на смрт
ЕУ бара разговор со Русија, но и подготвува нови санкции
Грција бесрамно и грубо ги крши човековите права
Албанец кој десет години ја силувал ќерката доби 34 години затвор
Посветено и модерно на отворањето
Филип Лазаров утре пред матичар, Стоилов кум
Има ли кој да го престигне Мерцедес
Возела рикверц, ја прегазила ќерка си
Управниот суд ги врати гласачите од Пустец во Тирана
Турција: Забраната на „ЈуТјуб“ сепак останува во сила
Се грижам за мала хидроцентрала, а порано бев земјоделец
Димитриевски преку Kатар и Шпанија до македонската репрезентација
Исус бил на многу поголеми маки отколку што мислиме
Откажан концертот на Бадриќ, за организаторот тужба
Консензус за црвените линии, референдум за прифатливо решение
И во Португалија како во Македонија: Од 17 април ќе се извлекуваат автомобили за фискални сметки
Украина има гас за само уште еден месец
Возач на автобус на ЈСП нагло закочил, двајца патници завршиле на Клинички
Го има најдолгиот нос на светот и заработува пари од реклами
Гоце Георгиевски работи на рехабилитација и на ФБ порачува: Не се откажувам од дуелот со Кил
„ТАВ Македонија“ и „Виз ер“ ги испратија првите патници од Скопје до Париз
СДСМ групно ќе ги претстави Пендаровски и кандидатоте за пратеници на плоштадот Пела
Уапсен манијак кој се самозадоволувал и треба да лежи затворска казна
Народните кујни функционираат во 44 општини
Регулаторна комисија за енергетика: Поевтината струја за компаниите ќе ги зголеми платите
Бучковски со план како Македонија да се зачлени во НАТО
Од 8. до 14 април Саем на книгата – “саем за љубовта кон пишаниот збор“
За изборите ќе бидат ангажирани 7.000 полицајци
Вкупна казна од 34.000 денари за МЗТ Скопје и Работнички
Детска библиотека на Клинички центар
ТВ-дуел на кандидатите на Македонската телевизија
Павел Атман најдобар ракометар во реваншот од осминафиналето од ЛШ

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести