период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
Online Вести
Датум: 12.06.2017, 22:41

„ФАЈНЕНШЛ ТАЈМС“ НАПИША, ПА БРИШЕШЕ

По споредбата на Kатица Јанева со Бијонсе, сега весникот вели дека Димитров најавил промена на името

Објави, па по неколку часа се премисли и коригираше - престижниот британски „Фајненшл тајмс“ прво цитираше изјава на македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров, дека „Македонија е подготвена да го промени името за да стане членка на НАТО“, а по некое време ја смени изјавата додавајќи дека земјава „ја разгледува можноста со привремената референца да влезе во алијансата“.Суштински технички грешки

Сепак по првичната објава помина извесно време, доволно за социјалните мрежи да се преплават со негативни коментари, за по реакцијата од македонското МНР, весникот да го смени насловот. Kорекцијата на грешката што одекна силно во јавноста не ја избриша дилемата како ли настанала оваа грешка.

Јасно е дека технички грешки се случуваат во речиси секој медиум, па не се невозможни ниту во еминентните како „Фајненшл тајмс“, но во овој наслов грешката не е техничка, туку суштинска. Ако аналитичноста, професионалните новинарски стандарди и прецизноста се водечките принципи и практики во лондонскиот весник, останува дилема зошто осамна првиот наслов.

Текстот беше објавен само еден ден откако грчкиот колега на Димитров, Никос Kоѕијас, порача да се запре со иредентизмот и да се прифатат неопходните измени во уставното име за Македонија да влезе во ЕУ и НАТО.

Тој во обраќањето пред приврзаниците на своето политичко движење „Прато“ во градот Kожани потенцира дека грчката влада не отстапува од своите ставови и нема да потклекне под притисоци за прием на Македонија во НАТО под привремената референца, како што интензивно периодов се слуша од разни политички и медиумски извори и во двете држави. Ваквиот став, како што додаде Kоѕијас, ќе му биде пренесен на Димитров в среда, кога ќе се сретнат.

Димитров ќе ја праша Грција каков сосед сака

- Сакаме решение на проблемите и решение на прашањето за името. Но, нашите пријатели Европејци ги галеа и им велеа - не правете компромиси. Сега кога работите се стабилизираа, повторно ќе дојдат некои (европски политичари) и ќе кажат: „За да ја стабилизираме дополнително државата, да ја внесеме во НАТО и ЕУ?“. Ние немаме ништо против, но тие треба да ги исполнат своите обврски, што значи дека треба да престанат со иредентизам и да направат компромис во спорот за името - изјави Kоѕијас во Kожани.

Во изјавата за „Фајненшл тајмс“ Димитров на ова одговори дека „ќе ја праша Грција каков сосед сака, односно дали сака стабилна, пријателска држава, која нуди надеж, демократија и правда“. Министерот нагласил дека приемот на Македонија во НАТО може да ги смири тензиите на Балканот.

- На многу делови од Балканот има луѓе што сметаат дека има можност да се сменат постјугословенските договори. Приемот на Македонија во НАТО може да има смирувачки ефект на регионот - изјавил Димитров.

И додека за изјавата на Димитров за промената на името се случи наводна грешка, пред една година весникот прецизно ја опиша специјалната обвинителка Kатица Јанева, споредувајќи ја со пејачката Бијонсе. Со наслов „Жена воин од мало гратче ја тресе македонската елита“ весникот ја опишува Јанева како „камшик за македонската корумпирана елита и невообичаена икона на протестите за време на политичката криза“. Според весникот, „работата на Јанева е да ги гони високите политички фигури обвинети за крадење на изборите и за искористување на разузнавачките служби за партиски политички цели“.

- Но многумина велат дека ја потцениле нејзината способност да стекне јавна поддршка. Пред едно кафуле во Скопје две тинејџерки притрчаа да побараат автограм од неа. Во оваа земја таа е како Бијонсе, рече едната - пишува „Фајненшл тајмс“ во текстот што потоа, како и самиот весник, долго време беше предмет на подбив во Македонија.

Искра Kоровешовска

#Останати вести
Ахмети преку Тачи бара спас од Беса за локалните во Тетово
Владата наметна големи очекувања, но нема кадровски решенија за тоа
„Kатимерини“: Прием под референцата, „То Вима“: Првин името, па членство
Алексовски ги почитувал протоколите во однос на разузнавачот Живаљевиќ
Да создадеме позитивен амбиент во преговорите со Грција, во реформите ќе мора да се вклучи и опозицијата
Заев, како што вети, брзо да ја внесе Македонија во НАТО без промена на идентитетот

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
konjot, 12.06.2017 23:32:38
Vakvi klovnovi ima samo vo cirkus. Pazi, glavna strategija e da ja prasha Grcija kakov sosed sakala. Vo sushtina prashuva kolku da se navedne i dali treba da gi spushti pantalonite. Haos se nashive biserdzii.
Lupco Bozinovski, 12.06.2017 23:58:48
Ocevidno deka SDS saka da ja prodade Makedonija. Problemot e vo toa shto VMRO ne prezema bash nishto da se zapre seto toa. VMRO vo ovie momenti treba da bide glasot na narodot., nee dovolno gospodata od VMRO samo da go osuduvaat ona shto SDS go kuva za Makedonija. VMRO kako silna politicka partija, kako prestavnik na narodot treba vednash bez odlaganje da organizira masovni protesti niz cela Makedonija. Gospoda od VMRO vie mora da rzberete deka narodot go cheka vashitt povik, vie nemojte da se plashite za vashite funcii ili od SJO. Vam vo ovie momenti imeto na drzavata vie sveto neshto I verovatnopsta deka nekoj ke zavrshi vo zatvor e golema no vie ne smeete da go izneverite narodot. Ke imalo nemiri, ke imalo I graganska vojna … seto toa ako e potrebno neka se sluchi no imeto na Makedonija e sveto neshto I nesmee da go predademe. Za toa ime mnogumina poznati revolucioneri go dale I svojot zivot. Podobro da si vo zatvor otkolku da si predavnik na sopstveniot narod. -Braka i sestri gra
мрднати, 13.06.2017 00:08:31
Со овие случајни ликови станавме за општ потсмев....
Od Macedonec, 13.06.2017 03:36:53
Nikola Gruevski velese oti narodot da glasa za prifakanje na nekoe si ime isto i ovoj premier koj mnozinskoto Macedonsko naselenie ne go priznava go veli istoto.Abre luge dali vie razbirate zosto Macedoncite ve glasat ili vie si mislite deka otkako ke ve izberat imate pravo da rabotite tokmu obratno.Dali vie razbiratr da poftoram uste ednas naseto ime e Republca Macedonia.Han i toj biskarot podnas neka sise prekrstat vo firomi.
jovan, 13.06.2017 04:13:56
samo edno gospodine dimitrov ni ti si ja donel makedonija ni tatkoti od bugarija ne si igraj i prestani so tiee tvoj lagi nema pregovori nie si imame ime terajsi nekoja druga rabota gledajte so zajko prodavajtego mercedesot na kvantaski pazar moze nekoj od tetove ke go kupi sram da ti e ke menuva on ime zasramise sto kazuva a posle ne e tocno se e tocno ti si prodadena dusa isto kako tatkoti c pozdrav
Grobar ..., 13.06.2017 05:54:03
Britanski prestizen medium ... zarem ima takvo nesto,site tie duvaat vo ista tikva (grckata) ama ovoj epten go udril dnoto na verodostojnost vo prezentiranje na novinite ...
Најнови вести