период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
ONLINE Најнови Вести
Датум: 12.06.2017, 15:40

Вардар во нападот го носи Колумбиецот Алварез

Освал Алварез, довчерашниот член на Андерлехт, ќе биде засилување за македонскиот шампион за настапите во Лигата на шампионите

Македонскиот шампион Вардар има сериозна намера да ангажира голгетер во овој преоден рок. Се споменуваат неколку имиња, а најново на таа листа е колумбискиот фудбалер Освал Алварез. Можеби, за овие простори непознат, меѓутоа тој доаѓа од Андрерлехт, од една од најдобрите фудбалски школи во Европа од кои потекнале Лукаку, Тилеманс, Ачеампонг... за кои се „тепаат“ сите фудбалски гиганти.

Алварез е 22-годишен играч од Колумбија, кој по минувањето на младинските категории во својата родна земја, се пресели во Белгија, потпишувајќи четиригодишен договор со Андерлехт. Тој доаѓа во Вардар како слободен агент.

Од 2013 до 2017 година, Алварез е дел од Андерлехт, една од најдобрите школи. Сезонава настапи на пет меча во Првата лига во Белгија и даде еден гол. Одигра вкупно 125 минути во првиот тим на Андерлехт, во штотуку завршената сезона. Меѓутоа белгискиот гигант му порача дека може да си бара нова средина. Така, тој, како слободен агент, ќе дојде во „црвено-црните“, со можност да потпише договор и да биде дел од Вардар во настапите од Лигата на шампионите ова лето, со противник што ќе го дознае на 19 јуни.

#Останати вести
Растенијата имаат мозок што им го води животниот циклус
Уште еден локалитет во Македонија покажа дека малтерот е откриен пред Римјаните
Граѓаните од јули ќе плаќаат пониски казнени камати на сметките и на денарските кредити
Хорор во Скопје: Италијанка силувана од екс љубовникот
(ВИДЕО) Собраниски и владини седници на aлбански јазик
Владата наметна големи очекувања, но нема кадровски решенија за тоа
Алијансата за Албанците ги именуваше замениците-министри
Kога разговарате со себе, не сте луди, туку си помагате, тврди науката
Столтенберг : Ако Атина се согласи да влезете со ПЈРМ, повелете во НАТО
Десет академски уметници ќе ги сликаат најпознатите песни на Блаже Конески, Славко Јаневски, Гане Тодоровски, Ацо Шопов.....
Кети Пери се расплака пред камера
„Kатимерини“: Прием под референцата, „То Вима“: Првин името, па членство
Советникот Алексовски ги почитувал безбедносните протоколи во однос на разузнавачот Живаљевиќ
Да создадеме позитивен амбиент во преговорите со Грција, во реформите ќе мора да се вклучи и опозицијата
Заев, како што вети, брзо да ја внесе Македонија во НАТО без промена на идентитетот
Иво Котевски од СЈО барал докази, не ги добил
Македонските фудбалски надежи заминаа за Полска
"Лачни Франз" на Скопско лето
Преговорите за Брегзит почнуваат наредната недела

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести