период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаЕврорамаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
ONLINE Најнови Вести
Датум: 15.02.2017, 16:10

Теона Стругар Митевска: „Кога денот немаше име“ е филм против насилството како начин на живот

Меѓу 50-те одбрани филмови годинава во делот Панорама на Берлиналето се најде филмот на Теона Стругар Митевска, „Кога денот немаше име“, кој се занимава со македонската стварност.

Митевска вели дека идејата за филмот се роди од инцидентот кој се случи на Смилковско езеро,а  суштината на филмот е да се промени насилството како начин на живот.

-  Мислам дека тој аспект од целата приказна најмногу ме погоди емотивно и ја искористив смртта на овие невини животи како претекст да зборувам за нешто подлабоко, за нашето општество, за социјалниот културолошки, политички аспект и опкружување, каде овие млади луѓе функционирааат, каде што пораснале, каде што живеат - вели Митевска за Дојче Веле.

Мислам дека глобално живееме во многу, многу груб свет. Насилството помеѓу нас е можеби поголемо од кога било досега, не зборувам само за Македонија и Балканот. Зборувам за светот во кој денеска живееме и мојата теза е дека насилство продуцира насилство, гласи заклучокот на Митевска.

- Значи како можеме да создадеме подобра иднина за сите нас, за човековиот род пред се, ако на младите генерации се што им нудиме е насилство? Има различни видови насилство. Насилството во оваа приказна е пред сѐ начин на кој овие млади луѓе се поврзани, на кој функцирааат, кој е доста насилен. На пресот зборував за Хана Арент и нејзината теза за баналноста на злото како насилство. Кога си опкружен со насилство и си во таква средина, насилството станува норма и не знаеш ниту како поинаку да се однесуваш. Мислам дека тоа е трагично. Мора да најдеме друг начин на функционирање за да одиме напред, мора нешто да промениме - додава таа.

#Останати вести
Се бришат над 6.500 фирми, нови 4.300 се на ред за згаснување в година
Ученик паднал од прозорец во училиште
И новороденчиња се разболуваат од леукемии и тумори
Поминал 900 километри за половина година
Дејан Манасков се сели во Веспрем
„Металика“ најави нова турнеја
Во пресрет на референдумот, премиерата на филмот "Шеф" за Ердоган
Бобан сакаше сите да нe убие
Ако продолжат бариерите за македонското вино, Македонија најавува контрамерки за увоз од Хрватска
Гансен Роузис исвиркани во Австралија
Симоновски: МЗТ Скопје ќе се радува на нов трофеј
Шест пратеници и тројца градоначалници од Албанија следни за губење мандат?
За среќа е доволно и денарче
Тајни разузнавачи без докази тврдат дека соработниците на Трамп соработувале со Русите
Со СДСМ договорете консензуално одлучување, наместо да скитате по штабови
Ангел Џамбаски: Смртоносен удар за нацијата измислена во 1945 година
Концерт на Цетински и на Георгиев во „Борис Трајковски“
Колку заработуваат порно ѕвездите
Почна пријавувањето за Женска трка
Преку парното ќе се топли и вода во бојлерите, а ќе може да се вгради и подно греење
Милена Дравиќ се враќа на серија
Симон Трпчевски во Европа, Филхармонијата и „Танец“ во Kина
ЈСП ги врати линиите 9 и 19
Пропадна расправата за загадувањето во Кавадарци
Убиено 26-годишно момче во подрум
Хју Џекман повторно боледува од рак
Во Мала Преспа, Голо Брдо и Гора има Бугари
Младите ја немаат привилегијата да го помнат вкусот на вистинскиот домат
ОРМ бара измена на законот со кој компаниите мора да ангажираат приватни адвокати наместо своја правна служба

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести