период од-до
  -  
ЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
Online Вести
Датум: 19.05.2017, 16:07

ЗАВРШИ СРЕДБАТА ЗАЕВ - АХМЕТИ

Преговорите продолжуваат, партиите на Албанците од Македонија најверојатно ќе добијат осум министерски позиции

 

Заврши првата средбата помеѓу мандатарот Зоран Заев и лидерот на ДУИ Али Ахмети во преговорите за формирање на Влада што неколку часа се одвиваше во седиштето на СДСМ.

Според информациите, на оваа средба се усогласувале ставовите околу најважните точки од програмата на новата влада, но и околу распределбата на министерските позиции. Сепак, по средбата двајцата лидери не дадоа изјава за медиумите.

Во игра се неколку имиња. Како што дознава ТВ21, Радмила Шеќеринска, Драган Тевдовски, Оливер Спасовски, Мила Царовска, Љупчо Николовски и Едмонд Адеми, се имињата кои се речиси потврдени за идниот кабинет на Зоран Заев.

Партиите на Албанците ќе добијат осум ,односно девет министерски места, од кои две без ресор. За позицијата вицепремиер за спроведување на Охридскиот договор, се спомнува  името на Изет Меџити, а Теута Арифи има можност да биде нов шеф на државната дипломатија. Арбен Таравари се спомнува како нов министер за здравство, доколку овој ресор го добие Алијанса за Албанците.

#Останати вести
Kој од тие што „јадат живи луѓе“ ќе добие ролја директор на МНТ?
Повеќе нe загадуваат оџаците на куќитеотколку рудниците
Бабата Христина и дедото Јован ја чуваат од бебе, а Јована ги вика мама и тато
Има ли место за држава Kурдистан на блискоисточната мапа?
Си направија фама за бункери само затоа што јас тука станав директор
Ристовски: Укинувањето на екстерното е популистичка мерка на штета на децата

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Бог, 19.05.2017 19:50:55
Честитам на Дневник за тоа што, исто како оној комуњарот и клоун што глуми претседател, одлучи да биде соработник со пучистите. Не споменувате повеќе дека во Македонија се остварува пуч, дека Вашингтон и Брисел се обидуваат да вметнат против-Уставен претседател на Македонското Собрание. Каде е вашиот велик уредник, пардон, едитор? И тој како Латас си легна на брашно.
Evropa, 19.05.2017 22:22:23
Kakov e toj sistem?? Albanski blok I Makdonski blok??? dali Makdoncite se svesni deka nema takvo pravilo i zakoni vo EVROPA??? ZABRANA NA STE NACIJONL SOCILISTICKI PARTIJI i formiranje na Gragjanski partiji (bez nacijonalni obelezija) i strogo da se sproveduva EVROPSKATA DEMOKRATIJA so INTEGRATIVNI EVROPSKI VREDNOSTI NA DRZAVATA so eden drzaven jazik, edeno drzavno zname i eden drzaven grb,
razlika, 19.05.2017 22:32:17
Zosto Makedonija e porazlicna od svoite sosedi? zosto dozvoluva da egzistiraat politicki partiji so nacijonalisticki programi kakvi sto bile dvizenijata vo 19 vek.Makedonci osvestete se pod hitno da se zabranat nacijonalistickite partiji na etnickite zaednici i na Makedonskata i na Albanskata zarem ke se navrakjame vo 19 vek??????????
Anticki makedonec od BUGARSKO poteklo,rod.BUGARIEVO(Nea Mesimvria) SOLUNSKO, 19.05.2017 22:34:08
Mala ekonomija na R.Makedonija ke nosi golem Upravlenski resurs (bjudzhet)...nema proporcija na ekonomski plan , a samo na partijski(razbiraj partizanski plan ). Doagjat Partizanite so albanskite jataci pod Crvenoto zname na Kominterna na Liberalite!
8 mesta, 19.05.2017 22:38:14
Partijite na Albancite ke dobiele 8 ministerstva partijite na makedoncite drugite preostanati, DA se razbereme gragjanite na Makedonija gi povikuvat i sdsm i vmro dpmne da stvorat uslovi ova da bidat poslednite izbori so iucestvo na nacijonalni partiji vo idnina sakame da se glasa samo za IDEOLOGIJA partiji koi ke bidat GRAGJANSKI sostaveni od site gragjani na Makedonija a partijite so nacionalen predznak da SE UKINAT POD HITNO i da otitad vo zaborav.
Doktori za Plastichna Opreacija, 20.05.2017 00:32:10
Sega Ali baba i negovite iljada razbojnici so Hajbrdniot Zoro Zaebaniot se sovetuvaat kako Doktori Hirurzi koi se podgotvuvaat kako da i napravat Plastichna Operacija na Makedonija; koj ke operira na koj del od teloto na Drzhavata.Stranskiot Chador veke ima slika kako ovie Hirurzi da i naprvat Plastichna Operacija.Edniot ke i stava golemi Usni so koishto idnata drzhava ke zboruva samo za EU i NATO, kolku gi saka,de.Drugiot ke i napravi golemi nad proporcialni Cicki, taka da site od EU-NATOke ja falat, kako shto napravija site ambasadori,shtom odma predavikot Ivanov mu go PRE-DADE mandatot na Zoro Zabaniot. I najposle ke i stavat i eden golem nad proporcionalen Gaz, i togash ke nema nieden od onie shto sakaa da ja unishtat da i pravi problemi. Nema da i treba ogledalo da se vidi kako izgleda oti nema da se poznae samata,ke si go smeni i imeto i ke bide Transgender Drzhava; neshto kako Makdeonija Severna,Juzhna,vardarska i t.n.
GOCE SHESHKO, 20.05.2017 00:37:19
Uste minister za nadvoresna politika od redovite na Teroristite se znae koi iteres ke zastapuva. Eee Majko moja Makedonijo do kade Zaev te donese. Vo sobranieto Pretsedatel od rakovodstvoto na UCAKA ke trese gluposti so Albanski jazik vo drzavna institucija na Makedonija. URAAA ZAEV sega mu e Majkata, ama ke ima sudenje od narodot, kako na 27 April, se nadevam Zaev si zede lekcija i ke pomisli podlaboko.
Качачка влада, 20.05.2017 07:46:48
На предавникот и петоколонашката клика. Следува двојазичност па промена на името што ке доведе до неминовен крај на македонскиот идентитет. Тоа е сценариото на тн демократски а фашистички Запад.
прашање, 20.05.2017 08:16:42
Овие од ДУИ, не ли беа дел од ткн.,,криминална власт,,? Мислам уште од 2002 година во континуитет? Или не било до ,,криминалите,, туку до демонтажа на државноста?
Најнови вести