период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
Online Вести
Датум: 20.03.2017, 21:30

РЕПУБЛИКА ДОЗНАВА

СДСМ за претседател на Собранието прво ќе го постави Спасовски како Македонец, а понатаму ќе се одбере Албанец

 

СДСМ и Зоран Заев за утре, со цел да го намалат притисокот во јавноста, планираат да го предложат генералниот секретар на оваа партија, Оливер Спасовски, за претседател на Собранието на РМ, а потоа оваа функција за прв пат да му биде доделена на некој од албанските коалициони партнери, дознава „Република“.

Имено, планот на СДСМ е на утрешната координација кај претседателот на Собранието Трајко Вељаноски, партискиот генерален секретар Оливер Спасовски да биде предлог за претседател на Парламентот, кој на денот на изборот на Влада ќе даде оставка.

Внатрешен извор вели дека на овој начин СДСМ и Заев ќе обезбедат гаранција дека сите 67 пратеници кои му ги дадоа потписите на Заев ќе гласаат за новата Влада. Откако таа ќе биде изгласана, планот на СДСМ е Спасовски да се префрли на функција министер за внатрешни работи, додека претседателското место во Собранието да и’ припадне на ДУИ.

Утре во 12 часот во Собранието треба да се одржи координација на парламентарните политички партии за формирање на комисијата за избори и именување, како основа за продолжување на конститутивната седница за избор на претседател на Собранието.

На седницата треба да се изберат членови на Комисијата за избори и именувања, која треба да го предложи новиот претседател на Собранието.

#Останати вести
Нема време за губење
Иванов нема да се сретне со Хан - терминот го отстапува на „За заедничка Македонија“
Хан и тројката ќе се скријат од „За заедничка Македонија“
Фотографија стара три години ја вметнуваат како да е дел од „За заедничка Македонија“
Денешниот протест против Сорос и неговите организации
Пратениците ќе имаат непречен пристап до парламентот
Работиме професионално, морално и согласно законот

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
vistinsko vostanie, 20.03.2017 21:58:18
narode so svirki i ora se pravi veselba i svadba a za drzava napadnata od dusmani e predvideno sprotivno na toa
??, 20.03.2017 22:14:44
Moze samo predsedatel na sobranie da izberat. Se drugo e nelegalno. No toa e samo cekor do ona shto Petrov go kaza - posle ova treba mnogu da se cuva Predsedatelot Ivanov, za da ne se ispolnat strahuvanjata na Todor Petrov.
Makedonec, 20.03.2017 22:34:21
Treba zgradata da se zapali a pratenicite site od prv do posleden ili vzatvor ili proterani od Makedonija za uste ednas nikoj da ne smej da stapni vo drzavata. Dokolku toa go storat, odma da bidat strelani na lice mesto.
George Nauman, 20.03.2017 23:11:21
Procitavte li sto veli Taci od Kosovo? Demek, nemalo da dozvolat da bidat zaloznici na Belgrad. A zarem nie ke dozvolime da bideme zaloznici na Tirana ili Pristina? Sekako ne, no za zal ima slugi koi ne turkaat vo toj pravec ... mozebi vreme e da se primenat metodite na Taci i Haradinaj ...
EU, 21.03.2017 00:29:47
Ej , kade e problemot Albanec da bide pretsedatel na Sobranie. VMRO-DPMNE delese 11 godini vlast so UCK, i, seuste deli, ako ste zaboravile. Vakvi bezobrazija go preminuvaat pragot na odnesuvanje na normalni luge.
dedodimko, 21.03.2017 02:21:31
dokolku oliver go napravi of predsedatel na sobranije da odi za minister za vnatresni raboti,togas toj kako malo dete se igra pred slamata so kibritt-ili cpirt,pa vo sekoe vreme mozi dae zapali slamata,ida vika KOLEDE-OLELE,sto stanuva sega,ke bide kasno sa gasejne na ognot.
praveden, 21.03.2017 02:45:01
SDSMoviot gankster Oliver Spasovski podrzuvach na kriminalnoto podzemje ke bide Pretsedatel na Sobranieto samo za nekolku chasa kako mamka da se zalazi Makedonskiot Narod ete nee Albanec Pretsedatel tuku e Makedonec shto jas Oliver go gledam pogolem Albanec i od Talat Gaferi taka da makar Oliver i da ostane Pretsedatel na Sobranieto nie Mnozinstvoto Makedonci izrodot Oliver ke go gledame kako Albanski Pretsedatel na Sobranieto. Crpnatiot od Murtino isto taka ke go gledame kako Albanec zatoa nikogash nema da dozvolime Predavnicite od SDSM da ni bidat vlast.
Dimitar, 21.03.2017 04:09:42
Makedonci nedavajtemu natije kodosi na makedonija da vladjat tije nedozvolat sposobnos dajavodat makedonija toje isto kako damudajte na albanskite gavoli drzejtesa i danesepredavame na gavolite dasigo drzime ova parce makedonija da ziveje makedonija da tresnat gavolite
Најнови вести