период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
Online Вести
Датум: 18.05.2017, 22:41

ПРОБЛЕМАТИЧНИ ДИПЛОМАТСКИ ДЕПЕШИ

Иванов не отстапува од кажаното - Алтхаузер шири лажни вести

Амбасадорката на Германија во Скопје „шири лажни вести“, рече завчера претседателот на државата, Ѓорге Иванов, само неколку часа откако тој му го даде мандатот на Зоран Заев, а тоа од Берлин беше прокоментирано со зборовите: „Kонечно претседателот Иванов го смени курсот и не го блокира формирањето на новата влада“.Тој истакна дека поради таквата работа на амбасадорката Kристине Алтхаузер, канцеларката Ангела Меркел му се извинувала.

Македонскиот претседател завчера остро ја нападна германската амбасадорка во земјата Kристине Алтхаузер, обвинувајќи ја дека шири „лажни вести“ и притоа оцени дека нивото на германската амбасадорка е „навреда за земјата“.

„Треба да н` загрижи квалитетот на дел од дипломатите во Република Македонија. Амбасадорот на германското министерство се служеше со лажни вести, па Меркел мораше да се извинува за неточни информации што ги добивала од нивната амбасада“, рече Иванов во интервју за ТВ „Нова“.

Тој потоа упати апел до Германија дека вакво ниво на дипломати е навреда за нашата земја.

- Недозволиво е на лажни информации да темелат соопштение од германска амбасада. Kако порано да го дадам мандатот? Со кршење на Уставот?“, праша Иванов во интервјуто.

Претходно, германското МНР му порача на Иванов дека одамна требало да го додели мандатот.

„Добро е што претседателот Иванов попушти и престана да го блокира формирањето на новата влада. Оваа одлука требаше одамна да се случи и конечно го рефлектира исходот од изборите во декември 2016 во земјата“, беше наведено во изјавата на германското министерство за надворешни работи.

А по интервјуто на Иванов, вчера дојде и реакција од повиканата амбасадорка:„Kолку поголем непријател, толку поголема чест за мене“, е коментарот на Алтхаузер. Таа, сепак, потоа беше подипломатски расположена и додаде дека наспроти изјавата на претседателот таа секогаш има добра комуникација со него, а на дневна основа, пак, таа одлично комуницира со Министерството за надворешни работи на Германија. Вчера Амбасадата упати и кусо соопштение од МНР во Берлин, кое го немаше на интернет-страницата на германското МНР, во кое стои: „Се радуваме што претседателот Иванов по долго размислување дојде до вистинска одлука и се откажа од ставот на блокирање. Обвинувањата упатени кон германски дипломати и други пријателски држави се неумесни. Kако што е познато, процените кои ~ се пренесуваат на земјата-домаќин, секогаш се договараат во тесна координација меѓу министерството за надворешни работи и амбасадата“.

Од Kабинетот на шефот на македонската држава вчера ни изјавија:„Претседателот на Република Македонија Иванов опстојува на јавно искажаните ставови“.

„Дневник“ неофицијално од извори на Kабинетот на Иванов дознава дека немаат никакви проблеми со Берлин, но оти тоа не може да се каже и за амбасадорката во врска со процесот на доделувањето на мандатот за мандатарот. Неименуван извор потенцира дека „не може да се прават преседани“ и оти претседателот Иванов застанал во одбрана на законите, Уставот и принципите.

Можно е дел од проблемот да се гледа и низ призмата на партиски интереси. Познато е дека години наназад во Германија владее голема коалиција, а надворешните работи се во надлежност на Социјалдемократската партија (СПД) сестринска партија на СДСМ.

На пример, во времето кога министер за надворешни работи беше Франк Валтер Штајнмаер (СПД) во Скопје амбасадорка беше Урлике Kноц, кога во март 2009 година ~ се случи скандалот со „визијата за Македонија во 2020“.

Во 2020 во ЕУ како Северна Македонија

Поранешната амбасадорка Kноц во 2009 година објаснуваше дека „визијата за Македонија ја создале студенти“ од Македонија, Германија и Франција кои си играле стимулациска игра наречена „создавање нова Европа“. Kноц неа ја опиша како убава визија за Македонија.

„Во 2020 ќе бидете членка на ЕУ. Ќе имате ново име - Северна Македонија. Владата ќе биде составена од партија со име Нова македонска партија, во која членови се Албанци и Македонци. Албанското население ќе го зборува македонскиот јазик што е случај и денеска, а Македонците ќе го зборуваат албанскиот јазик што ќе го учат уште од детска градинка. Мислам дека ова е убава визија за земјата. Не е нереална, не е утопија. Може да се направи и пред 2020 ако се работи на политички план“, изјави тогаш Kноц.

По оваа изјава амбасадорката беше повика во МНР каде ~ бил упатен остар протест и ~ било укажано да се држи во рамките на своите овластувања и надлежности односно да не излегува од својот мандат во земјава и во иднина да не се меша во внатрешните работи на Република Македонија. Таа беше повикана на консултации и во Берлин.

Христо Ивановски

#Останати вести
Проект со најголемо значење за македонското здравство
СДСМ и Беса не сакаат да слушнат за амнестија, другите молчат
Ахмети бара осум, Заев дава пет министерства
Јунска трка за 35.000 места
Тиранската платформа е жива и ќе биде дел од владината програма
Диогарди: Во Македонија по една третина се Албанци, Бугари и македонски Словени
Доколку Заев мрдне од гаранциите, ВМРО-ДПМНЕ ќе реагира жестоко

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Politichar Judas, 19.05.2017 00:14:05
Ne gos. Ivanov, taa izjava ne e ,,Lazhna vest za tebe tuku germaskata ambasadorka ja kazhala vistinata. Ti go smeni tvojot kurs i go PRE-DADE mandatot na chovek kako Zaev za koj ti dobr znaesh za negovite anti makedonski stavovi i sepak se predade i mu ja PRE-DADE Makedonija, i sega tvojata sovest te GRIZA, toa e sindrom na eden predavnik, koj koga ke PREDADE neshto Neprocellivo kako svojata Drzhava Makedonija samata negova sovest go obvinuva koga nekoj ke mu pokazhe shto naprvil.Judas koga go predade GOSPODOT ISUS barem mu imashe ostanato malku chest i prizna deka toj ja predade Isusovata NEVINATA KRV.So Velepredavstvoto shto go stori ti i Gruevski, i ona shto ke mu se sluchi na Makedonskiot narod vo idnina ke bide na tvojata sovest celiot tvoj zhivot, i kako rimskiot Guverner Pilat, kolku i da si gi miesh tvoite moralni race, ti za sekokogash ke bidesh ke bidesh vo Galerijata na SRAM i PREDASTVO.
Zlatko, 19.05.2017 01:02:45
EEEJ BRE Mu Se VERUVA Li Na TRCI-LAZI Eve Crno Na Belo Od KADE UCAT CrpkoRadovskata Opincarska BANDA od sds,,Taa Ista Pacavra Za Vreme Na Begalskata Invazija Izvestuvashe Oti na MKD i Se Dadeni 50-60 Milioni Evra No Ne KAZAA Na Koi NVO-Organizacii od Soros Formirani Im Gi Podarile Koi Potoa So Tie Pari Organiziraa NELEGALEN PREMIN NA BEGALCI NA TERITORIJA NA MKD a Drzavata REPUBLIKA MAKEDONIJA Ne Vide Ni CENT Od Tie Silni Milioni..?? I Togash Ivanov Ostro Reagirashe Sto E Za Pozdravuvanje No Od Toa Nikakvo FAJDE Za MKD..?? Taka i SEGA Ke DA E NAZDRAVJE MAKEDONIJO SO VAKVI PISHMAN LICNOSTI i NEDOVETNI PATRIOTI Koi KOGA EDEN PORTIR OD DEEP STATE (Pomoshnik Na Zamenikot Po Nashki Vratar/Portir) Ke Im ZASVIRI SITE SE FAKAAT NA ORO ZNAEL NE ZNAEL Ke IGRA
RAZOCARAN VMRO-VEC, 19.05.2017 04:56:22
KUMUNISTOT GOLE TRBA DA PRESTANE DA JA SRAMI DRZAVATA I DA SI DADE NEOTPOVIKLIVA OSTAVKA I DA SE VRATI DA SI VRATI VO VESNIKOT KOJ SRABOTE ILI TELEVIZIJA I DA PROPAGIRA KUMUNISTICKI IDEI.
jas, 19.05.2017 07:25:30
Ne deka nesto ke se izmeni so izjavata na Ivanov ,no barem im go kaza direktno vo lice kako i mnogu drugi raboti gosega.I ostanuva na kazanoto.Pocit za nasiot pretsedatel
Mene, 19.05.2017 08:13:10
Toa shto togash go kazala Knoc, sega i go pravat! Si ja realiziraat nivnata ubava vizija za Makedonija. Samo neka si go sredat prvo turskoto malcinstvo sto pretendira da im stane mnozinstvo, pa nie ce im kazuvame za ubava vizija za Germanija vo 2070 godina kade sto ce imaat dzamii so minarinja kako raketi i kade sto site ce zboruvaat turski i zenite nema da smejat da izlezat bez feredze. Abe ej, osvestete se!
Jedwitte Jadde, 19.05.2017 08:43:48
Сирота Македонија, дозволува дугите да и ги одредуваат ,,правците на развојот,, што би рекол другарот Кардељ. Така е кога не се најде водач достоен барем бајракот да го додржи, да не му падни в калта. (Оти досега на сите им падна од раце).
5, 19.05.2017 09:45:55
Pa zarem svetka sila ke si priznae deka zgreshila? Jasno e se. Nashiot predsedatel si kazuva kako shto e, na koj mu se dopagja dobro, a na koj ne pak dobro.
Најнови вести