период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
ONLINE Најнови Вести
Датум: 21.04.2017, 17:28

Поради ладната зима и продолжената грејна сезона нема да дојде до порамнување на сметките за парно

Ниските температури во април ќе го стопат порамнувањето на сметките за скопјани, кои очекуваа да добијат пониски порамнети сметки за мај, јуни и за јули. Бидејќи грејната сезона се пролонгира и с` уште трае, веќе е одложено читањето на мерачите колку топлинска енергија е потрошена оваа грејна сезона во објектите.

Од „Балкан енерџи“ велат дека засега немаат никакви процени дали ќе бидат пониски порамнителните сметки за 45.000 стана кои ги снабдуваат со топлинска енергија бидејќи температурите во грејната сезона драстично варирале.

- Грејната сезона непланирано е продолжена и е одложено читањето. Нашите вработени почнаа со читање и ги избришаа податоците бидејќи сезоната се продолжи, па сега се планира по 1 мај да се почне со читање на податоците и првични процени да имаме по 5-6 мај. Пред овој ладен бран имавме поволни температури, од средината на февруари и речиси целиот март, но јануари, на пример, беше поладен дури 30 отсто од проектираното и нормално дека тоа ќе влијае на конечните пресметки. Засега не можеме ништо да кажеме дали ќе има намалување на порамнителните сметки бидејќи и ние не знаеме - велат од компанијата.
(А.Ф.)

#Останати вести
Челзи прв финалист во ФА купот
Уметник три недели седел на јајца, се испилиле 10 пилиња
Хидвеги: Сорос даде 3,8 милиони евра за да создаде опозиција во Унгарија
Ограбени црквите во манастирскиот комплекс во Лешок
Тетовец починал во превртено БМВ на автопатот Скопје - Тетово
Претседателски избори во Франција од кои зависи иднината на ЕУ
„Шпигл“: Илјадници талибански борци пристигнале во Германија со мигрантит
Повредени двајца полицајци при претрес на осомничен нарко дилер
Баерн одигра нерешено дома со Мајнц
Кејт Мидлтон: Се посветив на децата и се чувствувам осамено
Втора титула во 2017 година за Ѓорческа во двојки
ВМРО-ДПМНЕ: ММФ проектира раст од 3,2 проценти, што е повисоко и од владината проекција
Дербито Работнички – МЗТ Скопје Аеродром се игра во „Градски парк“
Зошто такси возилата се во жолта боја?
Нападнат полициски службеник од пациенти во поликлиниката „Ѓорче Петров“
Објавени поетскиот и рецитаторскиот конкурс за „Рациновите средби“
Трамп: Со Меркел имав „неверојатна хемија“
Рускиот робот Федор како Џејмс Бонд
Основно барање - предвремени парламентарни избори
Доколку ЕУ се двоуми со Балканот, други ќе преземат ангажмани
Kонцерт на Чик Kореа со „Електрик бенд“ во „Метрополис арената“
Црквата ги повикува полуматурантите за запишување во средното богословското училиште
Грнчаров и Хасани ќе се ладат два меча за кошкањето во Тетово, Шкендија на дисциплинска
„Дедо и внук“ ќе биде првиот „целосно охридски игран филм“
Шојбле затечен, Американската централна банка ја казни Дојче банк со 150 милиони долари

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести