период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
Online Вести
Датум: 18.05.2017, 22:38

АЛБАНСKИОТ ЛОБИСТ СО КУП ЛАГИ

Диогарди: Во Македонија по една третина се Албанци, Бугари и македонски Словени

На сослушување во Поткомитетот за надворешни работи на Претставничкиот дом на Kонгресот, откако се обрати заменик-помошникот на американскиот државен секретар за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји, се обрати и претседателот на Албанско-американската граѓанска лига, Џозеф Џ. Диогарди. Тој се осврна на нападот врз пратеникот Зијадин Села и упадот во Собранието.- Тие што ги нападнаа оние што гласаа за новиот претседател на Собранието беа помошници на досега владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ и нивни платеници и паравојски. Тоа беше обид за да се внесе страв кај тие што сакаат реформи во корумпираната македонска власт предводена од поранешниот премиер Никола Груевски - изјави Диогарди, кој е и поранешен конгресмен.

Тој истакна дека партијата ВМРО-ДПМНЕ, предводена од Груевски, е насилна антиалбанска политичка партија во која членуваат осудени криминалци, спомнувајќи го Јохан Тарчуловски.

- Вистинската загриженост на партијата ВМРО-ДПМНЕ е страв од кривична одговорност за лидерите, вклучувајќи ги Груевски и директорот на неговата тајна служба, кои најверојатно ќе се соочат токму со тоа кога ќе ја загубат моќта - смета Диогарди.

Познати се неговите антимакедонски ставови и величањето на Албанија и албанството, секогаш претставувајќи ги Словените како виновници за страдањата на Албанците на Балканот. Така беше и овој пат кога тој рече дека тие што го тепале Села се претставници на словенската власт. Потоа тој додаде дека само еден телохранител Албанец го бранел Села, што е доказ за економската дискриминација што се врши врз Албанците, истакна Диогарди.

При обраќањето тој коментира и дека Русија ќе ја искористи ситуацијата за да влијае и да создаде етнички конфликт за да ја зајакне својата позиција на Балканот.

Според неговите предлози, САД повеќе не треба да чека Европската Унија да ја реши политичката криза во Македонија и дека треба да преземе водечка улога пред да настане хаос и да биде голема политичката, финансиската и хуманитарната цена за расчистување.

Kако резултат на настаните од 27 април и одбивањето на претседателот Ѓорге Иванов да го даде мандатот тој смета дека САД и ЕУ треба да имплементираат санкции против Македонија.

#Останати вести
Проект со најголемо значење за македонското здравство
СДСМ и Беса не сакаат да слушнат за амнестија, другите молчат
Ахмети бара осум, Заев дава пет министерства
Јунска трка за 35.000 места
Тиранската платформа е жива и ќе биде дел од владината програма
Иванов не отстапува од кажаното - Алтхаузер шири лажни вести
Доколку Заев мрдне од гаранциите, ВМРО-ДПМНЕ ќе реагира жестоко

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
GOCE SHESHKO, 18.05.2017 23:39:37
Abre GJUBRE shto napravi Makedonija da zasluzi sankcii? Zoshto bash vie se grizite kako da se narekuvame, nacija si imame a vie sakate da ni bidite kum na novo ime. Se nadevam od ova Makedonija ke nauci kako da ceni neprijateli. Nikola Gruevski ne e kriminalec, Johan Tarculovski e branitel na Makedonija a ne kriminalec. Od kogo beshe osuduvan, od neprijatelite? Lugje kako vas USA i EU. Ako ima kriminalci vo Makedonija se Albancite shto ni gi isprativte koj bea proterani od Miloshevic. Nikola Gruevski e kriminalec deka gi pomiluva TERORISTITE od 2001, UCAKA, sega i toj znae kaj pogreshi, zatoa ne uspea da osvoi 63 pratenicki mesta. Nie VMROVCITE na nikoj so sila ne im zemame glasovi. Shiptarskite partii na Makedonskite shiptari im vrsahat pritisok ako ne glasat za nivnite stolchinja. Sega ti e jasno GJUBRE DIOGUARDI !!!!! Ime si imame Republika Makedonija.
Бугарин, 19.05.2017 02:13:20
За бугарите и албанците jasno. Ama otkade se zемаа теа македонски словени...
do idiotot Diogardi, 19.05.2017 04:10:18
Ti za nekakvi Bugari vo Makedonija gi smetash onie koi zemale bugarski pasoshi.No onie Makedonci koi toa go napravija e za da najdat rabota vo zapadna Evropa i ne se kazhuvaat za Bugari,tuku Makedonci.
Petre od Bukovo, 19.05.2017 06:18:46
Ovoj lazen propagandist ne kazuva deka Albancite se doslari na Balkanot , doneseno od Turcite da sluzat( ubivat,placjat) vo nivnata okupatorska vojska i toa doneseni od oblasta Albanija vo Azerbeidzan. Tie nemat vrska so avtihnoto naselenie/Ilirite i se 16 % vo Makedonija. Gi uzivat site prava vo Makedonija i toa poveke otkolku sto pridinele za ova zemja, prema toa nema sto da barat.
Jeddy Gown, 19.05.2017 08:01:42
Дојди, дојди понавака, и ти да го папаш како Сељо.
realnos, 19.05.2017 09:05:08
A kako e vo SAD? od kolku nacijonalnosti e sostavena taa nacija??Zosto vo SAD ne se vovede DVOJAZICNOST???? Ili pak INTEGRACIJA znaci izucuvanje samo na Angliskiot jazik??? TAKA E INTEGRACIJA E IZUCUVANJE I UPOTREBA NA SAMO EDEN JAZIK,,,, se drugo primer dvojazicnost e DEZINTEGRACIJA a taa se sproveduva vo zemjite koi se esperimentalni primeroci vo koi spagja i Makedonija.
5, 19.05.2017 09:43:46
Parite i crnoto go pravat belo. No ovde e druga poenta: ocigledno albancite znaat kako se dvizi svetot so shirenje na lazni vesti, a makedonskata diplomatija nishto ne pravi da se spreci toa ili da se promovira vistinata.
strategija, 19.05.2017 09:56:18
Vo normalna GRAGJANSKA ZEMJA nema nacijonalnosti i ne se ISTAKNUVAAT NACIJONALNI SIMBOLI na ETNIKUMITE koi ziveat vo normalnata zemja tuku se istaknuva aat simbolite na Drzavata i se upotrebuva SAMO EDEN JAZIK toest tie GRAGJANSKI DRZAVI koristat SAMO EDEN OFICIJALEN JAZIK I EDNO ZNAME I GRB takov kako sto se vika drzavata vo slucajot MAKEDONIJA I MAKEDONSKI JAZIK I MAKEDONSKO ZNAME I MAKEDONSKI GRB... toa e normalna gragjanska drzava seto drugo e DEZINTEGRACIJA koja vodi vo propast na DEMOKRATIJATA...i site politicki partiji treba da se gragjanski ako sakaat da se registiraat vo registarot na politicki partiji i samo kako gragjanski mozat da ucestvuvat na izbori vo MAKEDONIJA (bez nacijonalni znaminaja)
Петар, 19.05.2017 09:56:34
Глупаците немаат рогови, тие се се препознаваат по своите своите зборови и дела. А ти господине Диогарди си голем корумпиран америчќи глупак. Глупак над глупаците.Сигурно по историја си имал кец во основн.
SITE, 19.05.2017 10:00:13
Vo Makedonija site se MAKEDONCI i site treba da go upotrebuvaat samo MAKEDONSKOTO ZNAME, i site treba vo parlamentot da zboruvaat samo na MAKEDONSKI JAZIK; sekoj koj ke dopusti dali SDSM ili VMRO DPMNE da se zboruva na jazik na nekoj makedonec od albansko poteklo vodi kon NE DEMOKRATSKO OPSTESTVO = VODI KON NACIJONALIZAM.sto e non sens vo EVROPA I SAD= tamu se upotrebuva samo edno zname i eden oficijalen jazik.
Најнови вести