период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
Метропола
Датум: 21.04.2017, 16:34

800 ученици се тркаа на „Ролер-трката 2017“

Осумстотини ученици од 28 основни училишта од Скопје и од околината вчера учествуваа во „Ролер-трката 2017“, што се одржа под мотото „Возиме кон иднината“. Ролеријадата почна со женската трка, на која првото место го освои Наталија Миновска од ОУ „Јохан Хајнрих Песталоци“, втора беше Ивана Танчин од ОУ „Гоце Делчев“, а трета Анџелика Јаневска од ОУ „Димитар Беровски“. На машката трка победи Никола Новаковиќ од ОУ „Блаже Kоневски“, второто место го освои Никола Митровиќ , а трет беше Никола Баџаков, двајцата од „Јохан Хајнрих Песталоци“.

Победниците за награда добија ролерки со заштитна опрема, второпласираните место добија ролерки, а третите добија заштитна опрема.

Трката ја организираат Град Скопје и Детскиот културен центар „Kарпош“, а се реализира на булеварот Илинден. Целта на оваа рекреативна масовна акција е развивање на спортскиот дух и желбата за спортување на најмладите.

#Останати вести
Пензионерски спортски игри во Аеродром
Хуманитарен семеен базар во НОВА
Почна дератизацијата во Ѓорче Петров
До септември ќе бидат монтирани првите реквизити

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести