период од-до
  -  
ЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноПубликаОтворенаСценаВо фокусот
Економија
БРИТАНИЈА ЗАВИСИ ОД ЕВРОПСKИТЕ МИГРАНТИ Да не се Бугарите и Романците, многу дејности ќе останат без работници
Според првите податоци по референдумот на Националната статистичка служба за миграција, од јули до септември минатата година нето-миграцијата во Велика Британија од Европската Унија прочитај повеќе
„Дојче телеком“ е највреден европски телекомуникациски бренд
прочитај повеќе
ЗАДОЛЖУВАЊЕ НА ДРЖАВАТА KАЈ БАНKИТЕ Во Македонија 8,5 проценти од банкарските пари се во државни записи, во Србија 18 отсто, а во Албанија 23 отсто
Сите македонски банки кај државата имаат 525 милиони евра во купени записи, пари за кои добиваат и камата и им се слободни. Сумата е заклучно со крајот на минатата година и е 7,5 проценти од прочитај повеќе
АГЕНЦИЈАТА ЗА ХРАНА УВЕРУВА Пилешко, свинско и говедско месо се увезуваат само од безбедни региони
Увозот на живина, живинско месо и производи од месо непречено се одвива и покрај воведените забрани за увоз кои важат за одделни регионите во повеќе европски и соседни земји каде што од прочитај повеќе
ОД 28 ФЕВРУАРИ Голем број изложувачи на Саемот за градежништво и на Саемот за недвижности
Наредната недела, од 28 февруари до 4 март, ќе се одржат 14. меѓународен саем за градежништво, градежни материјали и градежна механизација и 7. RealExpo - меѓународен саем за прочитај повеќе
ЗА ТРИ ГОДИНИ Kатастарот ќе воведе 3Д-приказ на зградите и парцелите
прочитај повеќе
СОЈУЗ НА СТОПАНСKИТЕ KОМОРИ Градежништвото годинава ќе оствари раст од 5,2 отсто
прочитај повеќе
ЕБРД ја награди Kомерцијална банка за унапредување на меѓународната трговија
прочитај повеќе
Најнови вести